Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
05.12.2019, 11:10

Rada uložila TV Joj pokuty vo výške takmer 15-tisíc eur. Za násilie v upútavkach a vulgarizmy v seriáli

Rada tiež neudelila súhlas na zmenu Rádia Jazz na Rádio Mária Slovensko.

Rada uložila TV Joj pokuty vo výške takmer 15-tisíc eur. Za násilie v upútavkach a vulgarizmy v seriáli

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) uložila v stredu pokuty v celkovej výške takmer 15-tisíc eur televíziám Joj a Plus vysielateľa Mac TV. Informovala o tom hovorkyňa RVR Ivana Čaučíková v tlačovej správe.

Prvú pokutu 8000 eur dostala televízia Joj za porušenie zákona pri odvysielanom programe Deadpool. Pochybenie sa týkalo faktu, že napriek násilným scénam nebol správne označený, pre ktorých divákov je nevhodný, ale tiež násilných scén v upútavke na program. Televízia film označila ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, hoci program podľa Rady obsahoval násilie na živých bytostiach, najmä zobrazenie krutého ubližovania alebo krutej násilnej smrti človeka bez pocitov ľútosti a vulgárne gestá, obscénne vyjadrovanie a gestá, čím mal byť označený ako nevhodný pre divákov do 18 rokov. V tom prípade by však mohol byť odvysielaný až po 22-hej hodine, pričom pri "15 v krúžku" ho televízia mohla vysielať v hlavnom večernom pásme.

Druhú pokutu vo výške 3500 eur dostala Joj Plus, ktorá odvysielaním programu Profesionáli porušila zákon o ochrane maloletých. Televízia seriál označila ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov napriek tomu, že obsahoval expresívne vyjadrovanie a vulgárne vyjadrovanie, pre ktoré mal byť klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov. Vtedy ho však mohla odvysielať až po 20-tej hodine a nie v doobedňajších hodinách.

Tretia pokuta vo výške 3319 eur sa týkala televízie Joj a nesprávneho zobrazovania času titulkov. Stalo sa tak pri vysielaní programu Ochrancovia dňa 11. júla tohto roka, kde nebol čas zobrazenia titulkov primeraný na zabezpečenie ich čitateľnosti

Rada zároveň uložila štyri sankcie vo forme upozornenia na porušenie zákona, začala niekoľko správnych konaní na program Dva a pol chlapa a na program Farma. Za neopodstatnené uznala 56 sťažností, respektíve ich častí.

Rada tiež odňala dve frekvencie a v jednom prípade zamietla zmenu licencie na rozhlasové vysielanie. Rada neudelila predchádzajúci súhlas s prevodom 100-percentného obchodné podielu na základom imaní a hlasovacích právach držiteľa licencie na rozhlasové vysielanie Rádia Jazz a zmenu názvu programovej služby na Rádio Mária Slovensko. O zmenu žiadala spoločnosť C.S.M. group, za ktorou stojí Martin Lengyel. Ten pred dvomi rokmi získal frekvencie rádia Rocková republika, na ktorých spustil spravodajské Rádio Aktual. To po roku skončilo a nahradiť ho malo hudobné Rádio Jazz, s čím Rada súhlasila. Teraz však C.S.M. group zažiadala o ďalšiu zmenu na konzervatívne Rádio Mária Slovensko, čo Rada zamietla.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.