Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
14.12.2019, 18:15

Režisér Bebjak nakrúca minisériu Herec. Na obrazovky sa dostane budúci rok

Príbeh sa odohráva začiatkom 50-tych rokov, kedy vrcholili komunistické represie.

Režisér Bebjak nakrúca minisériu Herec. Na obrazovky sa dostane budúci rok
Zdroj: DNA Production

Je Silvester 1952. Stanislav Láník žije len s babičkou a sestrou Anežkou. Otec padol vo vojne v službách západnej armády, matka zomrela vo väzení ako kolaborantka. Stanislav je tak v komunistickom režime odsúdený na prežívanie bez šance na vzdelanie a lepšiu prácu. Lenže je mladý, život má pred sebou a chce od neho viac.

Je talentovaným hercom v ochotníckom divadle a jeho snom je presadiť sa vo veľkom divadle, a možno aj vo filme. Namiesto toho musí nastúpiť ako údržbár na univerzitu. Kapitán ŠTB ho tam nasadil na profesora matematiky, ktorého režim potrebuje získať na spoluprácu.

Novú minisériu Herec nakrúca režisér Peter Bebjak. „Divákom priblížime príbeh antihrdinu, ktorý nie je čiernobiely. V konaní hlavnej postavy nachádzame motivácie, ktoré ju svojím spôsobom ospravedlňujú alebo robia jej činy pochopiteľnejšími, ľudskejšími,“ hovorí.

Dramatický príbeh sa odohráva na začiatku 50-tych rokov, kedy vrcholili komunistické represie. Mnoho mladých ľudí sa vtedy muselo rovnako ako Stanislav rozhodnúť: buď sa totalitnému režimu postavia, alebo sa mu prispôsobia a budú sa na ňom dokonca aktívne podieľať. Voľba hlavnej postavy je ešte zložitejšia. Ako homosexuál musí skrývať svoju sexuálnu orientáciu, ktorá bola v tej dobe trestná.

Zdroj: DNA Production

​Scenár napísali Petr Bok (Četníci z Luhačovic, Kriminálka Anděl, Kajínek, Expozitúra), kameramanom je Martin Žiaran (Učiteľka, Čiara, DOGG, Správa, Na streche), producentom DNA production, koproducentami sú Česká televízia a RTVS.

V hlavných úlohách sa predstavia Jan Cina (Stanislav), Emília Vášáryová (babička) a Jenovéfa Boková (sestra Anežka). „Je pre mňa naozaj ťažké predstaviť si, ako to v tej dobe fungovalo. Mali by sme byť vďační za tých, ktorí tú dobu ustáli,“ hovorí pre Českú televíziu Cina. „Bolo to určite jedno z najťažích období v mojom živote,“ dodáva Vášáryová, ktorá 50-te roky zažila.

Miniséria Herec by mala byť dokončená do polovice budúceho roka. „Táto téma bude v roku 2020 rovnako aktuálna, ako bola v roku 1953, kedy sa príbeh odohráva,“ nepochybuje Bebjak. „Zdá sa mi, ako by sme sa nepoučili z minulosti, a tým pádom si ju musíme stále pripomínať, aby sme videli, kedy ľudia zlyhávali,“ dodáva.

Režisér Peter Bebjak sa slovenským divákom v tomto roku predstavil minisériou Trhlina a treťou sériou kriminálky Za sklom, ktoré uviedla televízia Joj. Česká internetová televízia uviedla jeho osemdielny postapokalyptický seriál Škvrna.

V súčasnosti pracuje na viacerých projektoch. Jedným z nich je film Správa, ktorý je príbehom dvoch slovenských Židov, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Osvienčim, z televíznych projektov je to výpravný historický fantasy seriál Slovania inšpirovaný slovanskou mytológiou. Premiéru budú mať budúci rok.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.