Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
17.12.2019, 15:25

Pomaľované vtáča je v úzkom výbere na Oscara

Česko-slovensko-ukrajinský film Václava Marhoula už má na konte ocenenia z viacerých významných festivalov.

Pomaľované vtáča je v úzkom výbere na Oscara
Zdroj: Reprofoto, YouTube/ Totalfilm.cz

Česko-slovensko-ukrajinský film Václava Marhoula Pomaľované vtáča zaznamenal v utorok ďalší úspech. Dostal do úzkeho, desaťčlenného výberu filmov uchádzajúcich sa o cenu Americkej filmovej akadémie Oscar v kategórii International Feature Film, známej v minulosti ako Best Foreign Film (najlepší cudzojazyčný film).

Na Oscaroch bude zastupovať Českú republiku. Producentsky sa na ňom podieľalo aj Slovensko. Slovenským producentom filmu je PubRes (napr. Učiteľka, Vlna vs. breh), koproducentom filmu je RTVS, v jej štúdiách v Mlynskej doline sa nakrúcali niektoré scény z filmu

Film Václava Marhoula je adaptáciou rovnomenného svetového bestselleru Jerzyho Kosinského Pomaľované vtáča. Svetovú premiéru mal na 76. MFF Benátky. Počas troch mesiacov bol uvedený na vyše dvadsiatich významných festivaloch, z niektorých si priniesol ocenenia porôt.

Medzi tohtoročnými kandidátmi na Oscara v kategórii medzinárodný celovečerný film sú napríklad Bolesť a sláva od režiséra Pedra Almodóvara, kórejský titul Parazit (r. Joon Ho Bong) aj zástupcovia našich stredoeurópskych susedov - maďarský film Tí, ktorí zostali (Akik maradtak, r. B. Tótha) a poľská snímka Corpus Cristi (r. J. Komasa). Nominácie vo všetkých kategóriách budú známe 13. januára 2020. Slávnostný ceremoniál vyhlásenia víťazov sa uskutoční 9. februára 2020.

Za Slovensko nominovala Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) do oscarovského boja film režiséra Marka Škopa Nech je svetlo. Hlavnú úlohu stvárnil Milan Ondrík, ktorý si za svoj výkon odniesol Cenu pre najlepšieho herca z MFF Karlove Vary. Na tomto festivale film bodoval aj u ekumenickej poroty, ktorá ho ocenila zvláštnym uznaním. Do úzkeho výberu na najprestížnejšie filmové ocenenie Oscar však nepostúpil.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.