Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
23.01.2020, 15:25

Vznik filmu Generál o Štefánikovi sprevádzajú od začiatku problémy. Dokončený by mal byť do leta

Posledným deklarovaným termínom dokončenia je koniec mája 2020.

Vznik filmu Generál o Štefánikovi sprevádzajú od začiatku problémy. Dokončený by mal byť do leta
Zdroj: RTVS

Filmový projekt Generál o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi by mal byť nakrútený do konca mája. "V tomto zmysle ma o tom ubezpečoval producent filmového diela," uviedol na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS generálny riaditeľ verejnoprávneho média Jaroslav Rezník.

Zároveň oznámil, že v priebehu roka 2019 RTVS neposkytla žiadne plnenie zo svojho plánovaného producentského vkladu. "Stále platí, že RTVS zaplatila už skôr 400.000 eur, ďalšie prostriedky budú vyplatené až potom, keď bude film dokončený a RTVS ho bude môcť vyhodnotiť,“ dodal.

Verejnoprávne médium na začiatku roka 2019 stanovilo producentskej spoločnosti JMB Film & TV Production Bratislava prísne podmienky, ktorých plnenie je viazané na vyplatenie finančnej podpory. Rezník priznal, že vznik filmového diela, pri ktorom sa viackrát menil termín dokončenia, je pomerne komplikovaný. "Dielo je však už v takom pokročilom štádiu výroby, že si zaslúži ešte pár mesiacov šancu,“ skonštatoval šéf RTVS. S producentom filmu Milanom Stráňavom má naplánované stretnutie, na ktorom budú hovoriť o aktuálnom stave projektu.

Filmové dielo mapujúce osudy generála francúzskej armády a jedného zo zakladateľov Československej republiky M. R. Štefánika malo pôvodne prísť do kín už vo februári 2019, viackrát sa však termín zmenil. Posledným deklarovaným termínom dokončenia je koniec mája 2020.

RTVS podmienila finančnú podporu projektu plnením prísne stanovených podmienok, vrátane pravidelného informovania o priebehu nakrúcania audiovizuálneho diela a realizácii filmovacích dní, producent mal takisto zabezpečiť kofinancovanie projektu. RTVS má ako koprodukčný partner prispieť na projekt sumou 1,2 milióna eur.

Nakrúcanie sa začalo 5. júla 2018, do hlavnej úlohy angažovali slovenského herca Milana Ondríka, režisérsku taktovku mal Francúz Jérôme Cornuau. Vzhľadom na predlžovanie realizácie a iné vopred dohodnuté záväzky francúzskeho režiséra, ktoré časovo kolidovali s predĺženým harmonogramom výroby, prevzal režisérku taktovku Čech Jiří Chlumský.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.