Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.03.2020, 11:35

Slovenské filmy zabojujú na Českých levoch. Amnestie majú sedem nominácií, Sklenená izba šesť

Koľko nominácií sa snímkam podarí premeniť na ocenenia, sa dozvieme v sobotu večer.

Slovenské filmy zabojujú na Českých levoch. Amnestie majú sedem nominácií, Sklenená izba šesť
Zdroj: Azyl Production

V sobotu večer sa budú odovzdávať najprestížnejšie české filmové ocenenia Český lev. Slávnostný galavečer z Dvořákovej siene pražského Rudolfina odvysiela v priamom prenose Česká televízia na ČT1.

Najviac nominácií získali filmy Vlastníci (12 nominácií), Pomaľované vtáča (11) a Staříci.(10). Na produkcii posledných dvoch spomenutých snímok sa podieľalo aj Slovensko. Z ďalších snímok, ktoré vznikli v slovenskej koprodukcii, má až sedem nominácií triler Amnestie a šesť dráma Sklenená izba.

Filmový triler Amnestie režiséra Jonáša Karáska o najväčšej väzenskej vzbure v Československu získal nominácie za najlepšiu kameru, strih, zvuk, hudbu, scénografiu, masky a Anna Geislerová za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Amnestie už majú na konte aj najviac nominácií na slovenské filmové ocenenia Slnko v sieti. Získali ich až dvanásť, vrátane kategórie Najlepší hraný film. Koľko z nich premenia na ocenenia, sa dozvieme 17. apríla 2020. 

Film Sklenená izba inšpirovaný dramatickými udalosťami 20. storočia a zrodom brnianskej vily Tugendhat získal nominácie za najlepšiu kameru, zvuk, hudbu, scénografiu, kostýmy a masky. Snímka vznikla v réžii Juliusa Ševčíka, ktorý má na konte aj drámu Masaryk ocenenú dvanástimi Českými levmi, a v produkcii spoločnosti IN Film Rudolfa Biermanna, ktorý v súčasnosti vypredáva kiná so svojím ďalším filmom Sviňa.

Filmové ceny Český lev sa udeľujú od roku 1993. Hlasujú v nej členovia Českej filmovej a televíznej akadémie (ČFTA), teda filmoví režiséri, kritici, producenti, herci a ďalší. odborníci. Porotcovia v ankete hodnotia české celovečerné filmy, koprodukcie či dokumenty, ktoré mali premiéru uplynulý rok.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.