Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
21.03.2020, 12:35

Odkaz pre koronavírus ustarosteným Američanom? Ste hrozný reportér, odvetil Trump

Americký prezident obvinil novinára z vysielania "veľmi zlého signálu" smerom k verejnosti.

Odkaz pre koronavírus ustarosteným Američanom? Ste hrozný reportér, odvetil Trump
Zdroj: Reuters

S nárastom počtu pacientov nakazených koronavírusom sa v Spojených štátoch znovu stupňuje napätie medzi prezidentom Donaldom Trumpom a americkými novinármi.

Tí opakovane poukazujú na rezervy v postupe federálnej vlády pri boji proti nákaze alebo pripomínajú prezidentovo pomerne nedávne zľahčovanie celej situácie. Pri piatkovej tlačovej konferencii Trump reagoval podráždene aj na výzvu, aby prehovoril k spoluobčanom, ktorí majú obavy.

"Skoro 200 mŕtvych, 14-tisíc chorých, milióny tých, ako ste videli, ktorí majú strach. Čo poviete Američanom, ktorí sa na vás teraz pozerajú a ktorí majú strach?" spýtal sa zástupca televízie NBC News Peter Alexander. "Hovorím, že ste hrozný reportér," odvrkol šéf Bieleho domu.

Trump dodal, že Alexanderovu otázku považuje za "hnusnú", a novinára obvinil z vysielania "veľmi zlého signálu" smerom k verejnosti.

Odpoveď od Trumpa neprišla

"Americký národ hľadá odpovede a hľadá nádej a vy sa naháňate za senzáciami ... Niečo vám poviem, toto je veľmi zlá novinárčina," pokračoval šéf Bieleho domu. Viceprezident Mike Pence však neskôr povedal, že Američania by sa nemali báť a mali by byť ostražití.

Aj keď podľa Trumpa ľudia v USA chcú počuť odpovede, sám prezident na rovnakej tlačovej konferencii napríklad neodpovedal na otázku reportérky vysielacej spoločnosti PBS, ktorá sa pýtala, kedy budú mať prístup k testom na koronavírus všetci obyvatelia, ktorí toto vyšetrenie potrebujú.

Podľa hlavy štátu v súvislosti s testovaním "počujeme veľmi pozitívne veci", kľúčový vládny poradca Anthony Fauci ale zároveň povedal, že dopyt po testoch sa zatiaľ v USA nedarí uspokojiť.

Žart alebo skutočný názor?

S reportérkou PBS Yamiche Alcindorovou sa Trump pri otázke týkajúcej sa boja proti koronavírusu dostal do konfliktu už o týždeň skôr, keď sa ho novinárka pýtala na zrušenie špeciálneho vládneho tímu pre zvládanie pandémií, ktorý zanikol v roku 2018.

"Ľudia, ktorí v tej skupine pracovali, uviedli, že Biely dom stratil drahocenný čas, pretože tá skupina bola rozpustená. Čo si o tom myslíte?" pýtala sa Alcindorová. "Myslím si proste, že to je hnusná otázka," reagoval Trump.

Vo štvrtok zase americký prezident naznačoval, že počet novinárov v miestnosti určenej pre brífingy by sa mal za súčasných okolností výrazne znížiť.

"Mali by sme sa asi zbaviť zhruba ďalších 75 až 80 percent z vás, máme v tejto miestnosti len dvoch alebo troch, ktorých mám rád ... Naozaj ste príliš blízko (seba), vy dvaja, vy by ste mali odísť okamžite," vyhlásil, pričom ukazoval smerom k predným radom publika.

"Bol to ďalší z tých momentov, kedy si nikto nie je úplne istý, či Trump žartuje. Každopádne prítomní reportéri ... sa rozhodne nebavili. (...) Bolo to trochu trúfalé v podaní človeka, ktorý si naďalej s ľuďmi podáva ruky a prehliada pravidlá o sociálnom kontakte, a to aj na pódiu v Bielom dome," komentoval situáciu britský denník The Guardian.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.