Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
01.04.2020, 19:00

Turkménsko "porazilo" koronavírus. Zakázalo ho používať v médiách aj rozhovoroch medzi ľuďmi

Kto zakázané slovo koronavírus použije na verejnosti, môže byť zatknutý.

Turkménsko "porazilo" koronavírus. Zakázalo ho používať v médiách aj rozhovoroch medzi ľuďmi
Zdroj: RSF / Turkménsko

Úrady autoritárskeho Turkménska zakázali používať slovo koronavírus. Nesmie sa objaviť na stránkach a v reláciách štátnych médií, ale ani v zdravotníckych brožurkách distribuovaných v školách či nemocniciach.

Kto zakázané slovo použije na verejnosti, môže byť zatknutý. S odvolaním sa na turkménske nezávislé médiá o tom informovala organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

Nepríjemnosti s políciou si v uliciach turkménskych miest vyslúžia tiež tí, ktorí nosia rúška, uvádza reportér rozhlasovej stanice Azatlyk, ktorá je turkménskou pobočkou Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda (RFE / RL).

"Odmietnutie informovať len poškodí turkménskych obyvateľov," uviedla RSF na svojich stránkach. Prezident Gurbanguli Berdymuhamedov krokom podľa organizácie nezostal nič dlžný svojej autoritárskej povesti.

Turkménske úrady napriek neochote hovoriť o koronavíruse zavádzajú niektoré bezpečnostné opatrenia. Na vlakových a autobusových zastávkach ľuďom merajú teplotu, v bankách a na iných miestach s veľkou koncentráciou ľudí rozdávajú vlhčené obrúsky. Berdymuhamedov v polovici marca svojim krajanom nariadil, aby svoje domovy vydymili dymom zo stepnej byliny harmala.

​​Turkménsko sa podľa miestnych úradov radí medzi zhruba dve desiatky krajín, ktoré doteraz neevidujú žiadny prípad nákazy koronavírusom. Turkménske nezávislé médiá, ktoré sú v krajine blokované, však o nulovej bilancii pochybujú.

Stredoázijská krajina s takmer šesťmiliónovou populáciou okrem iného zdieľa južnú hranici s Iránom, ktorý sa stal ohniskom nákazy na Blízkom východe. Teherán k dnešku eviduje okolo 45-tisíc nakazených a bezmála 3000 mŕtvych.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.