Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
16.04.2020, 12:55

RTVS prinesie dokument o výbuchu bytovky v Prešove. Vyrozpráva aj autentické príbehy rodín

Dokument Mukačevská 7 odvysiela Jednotka v nedeľu 19. apríla.

RTVS prinesie dokument o výbuchu bytovky v Prešove. Vyrozpráva aj autentické príbehy rodín
Zdroj: TASR/František Iván

Vyše sto ľuďom v prešovskej bytovke na Mukačevskej zmenil výbuch plynu počas minuloročného 6. decembra navždy ich životy. Jedna z najväčších tragédií na Slovensku spojila desiatky tisíc ľudí, ktorí preukázali svoju solidaritu a nezištnú pomoc obyvateľom zničeného bytového domu. A práve ich osudom sa venuje nový dokument RTVS Mukačevská 7, ktorý odvysiela Jednotka v nedeľu 19. apríla o 13:00.

Dokument, ktorý vyrobila Sekcia spravodajstva RTVS, zobrazuje autentické výpovede rodín, ktoré v sekunde prišli o všetko. Rozprávajú nielen o minútach hrôzy, ale v spomienkach sa vracajú aj k príjemným chvíľam v 12. poschodovej bytovke. Rozmer tejto tragédie dokresľujú výpovede záchranných zložiek a odborníkov.

​​Redaktor Peter Žatko a kameraman Branislav Mihok sa vybrali niekoľko dní po výbuchu na miesto udalosti. Vyhľadali nielen postihnuté rodiny, ktoré výbuch aj požiar prežili, rodinných príslušníkov, ale tiež záchranárov, či svedkov tragédie.

Zdroj: TASR - Roman Hanc

Podľa Petra Žatka najťažšie z celej výroby dokumentu bolo kontaktovanie rodín, ktorým sa snažil citlivo vysvetliť, prečo by mali o prežitej tragédii hovoriť ako verejnú výpoveď na kameru. „Naším zámerom bolo prostredníctvom dokumentu vytvoriť pamiatku na bytovku, ktorá kedysi patrila k najkrajším v Prešove, na jej obyvateľov a život, ktorí v nej žili pred výbuchom,“ opísal.

Kameraman Branislav Mihok pochádza z Prešova, preto bola pre neho práca na tomto dokumente o to citlivejšia. „Keďže sa tragédia stala v predvianočnom čase a v meste aj na danom sídlisku mám veľa známych, o to ťažšie sa mi točili nielen rozhovory s rodinami, ale aj obrázky priamo z miesta nešťastia.“

​Oslovené rodiny si zaspomínali aj na pekné susedské vzťahy, priateľstvá, či na úsmevné príbehy z minulosti. „Najkrajšia bola radosť v ich očiach, keď nám rozprávali o vtipných príhodách, ktoré sa v bytovke udiali,“ dodal Peter Žatko.

V dokumente odznie tiež exkluzívny záznam z tiesňovej linky, na ktorú volala obyvateľka vedľajšieho domu krátko po výbuchu. Zároveň prepája rodinné videonahrávky a fotografie spred desiatok rokov s autentickými zábermi obyvateľov Prešova a archívnymi snímkami RTVS. „Snažili sme sa zužitkovať všetko, čo obrazovo aj zvukovo dokreslí rozmer celej tragédie bytového domu na Mukačevskej,“ priblížil Peter Žatko.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.