Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
22.04.2020, 12:15

Matke Markízy klesli v prvom štvrťroku zisk aj príjmy z reklamy, na Slovensku však vzrástli

Firma uviedla, že pociťuje všeobecnú hospodársku neistotu spôsobenú šírením nákazy Covid-19.

Matke Markízy klesli v prvom štvrťroku zisk aj príjmy z reklamy, na Slovensku však vzrástli
Zdroj: TV Markíza

Mediálnej spoločnosti Central European Media Enterprises (CME), ktorá na Slovensku vlastní televíziu Markíza a menšie stanice Doma a Dajto, klesol v prvom štvrťroku prevádzkový zisk podľa aktuálnych výmenných kurzov medziročne o päť percent na 26,2 milióna dolárov (v prepočte 24,2 milióna eur). Slabšie boli aj tržby z televíznej reklamy, uviedla dnes firma, ktorej akcionári vo februári schválili ponuku na prevzatie firmy od skupiny PPF miliardára Petra Kellnera.

Čisté tržby v uplynulých troch mesiacoch merané aktuálnymi výmennými kurzami klesli o dve percentá na 143,8 milióna dolárov. Pri počítaní s konštantnými kurzami naopak o dve percentá vzrástli.

Firma uviedla, že pociťuje všeobecnú hospodársku neistotu spôsobenú šírením nákazy Covid-19. Pozoruje to na poklese príjmov z televíznej reklamy, ktorý začal už v marci, pokračuje v apríli a firma očakáva, že negatívne ovplyvní finančné výsledky v druhom kvartáli. Za prvý štvrťrok sa príjmy z televíznej reklamy znížili merané aktuálnymi výmennými kurzami o štyri percentá.

​Čisté tržby v Slovenskej republike stúpli podľa aktuálnych výmenných kurzov o 3,9 percenta na 22,2 milióna dolárov, prevádzkový zisk OIBDA sa zvýšil o 128,2 percenta na 3,9 milióna dolárov.

CME podpísala zmluvu s dcérskymi spoločnosťami skupiny PPF vlani v októbri. Hodnota transakcie predstavuje asi 2,1 miliardy dolárov (viac ako 1,9 miliardy eur). Súčasťou CME sú televízne stanice v piatich krajinách strednej a východnej Európy vrátane českej skupiny Nova.

Dohodu už na konci februára schválilo 99 percentami hlasov valné zhromaždenie akcionárov CME. Súhlas vyslovili aj regulačné orgány v Rumunsku a Slovinsku, uviedla dnes firma. Dodala, že PPF chce v druhom štvrťroku zaslať príslušnú dokumentáciu Európskej komisii (EK) a ak všetko pôjde hladko, mohla by byť transakcia dokončená v treťom štvrťroku tohto roka.

S problémami sa CME stretla v Spojených štátoch. Republikánsky senátor Marco Rubio deň pred hlasovaním na valnom zhromaždení vyhlásil, že chce, aby vláda USA preverila bezpečnostné dôsledky predaja CME. Svoju žiadosť odôvodnil väzbami PPF na Čínu. PPF podľa neho v Česku konala "ako čínsky zástupca". Senátor upozornil aj na to, že telekomunikačné firmy vlastnené spoločnosťou PPF spolupracujú s čínskou firmou Huawei na rozvoji mobilných sietí piatej generácie (5G). PPF ale vo vyjadrení zaslanom ČTK vtedy uviedla, že americký zákonodarca vychádza z nepravdivých informácií.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.