Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
27.04.2020, 11:17

Rada udelila vulgárnostiam na Farme symbolický trest, môže ísť o precedens

Kedysi Farme za vulgárnosti hrozila stopka, v čase pandémie je regulátor benevolentnejší.

Rada udelila vulgárnostiam na Farme symbolický trest, môže ísť o precedens
Zdroj: TV Markíza

Za násilie, vulgarizmy a obscénnosti v niekoľkých vydaniach reality show dostala Markíza súhrnnú sankciu vo výške 663 eur. Pred rokmi Farme za tieto prehrešky udeľovala tvrdé pokuty.

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) na zasadnutí mohla zaviesť vážny precedens. V čase pandémie COVID-19, kedy sa rozhodla pri porušení zákona pokutovať vysielateľov a retransmitorov najnižšími sadzbami, posudzovala aj obsah minuloročnej série reality šou Farma, ktorá podľa Rady mnohonásobne porušila zákon, za čo udelila Markíze súhrnnú pokutu.

Regulátor rozhodol o nezákonnosti v prípade štyroch vydaní Farmy, celkovo sankcionoval šesť odvysielaní relácie, keď dvakrát pokutoval premiéru aj poobednú reprízu. Zakaždým došlo k porušeniu zákona o ochrane maloletých (JSO).

Markíza v reality show označenou piktogramom „12“ vysielala zábery nevhodné pre maloletých do 15 rokov ako expresívne až obscénne vyjadrovanie farmárov či v dvoch vydaniach aj slovnú agresivitu, čo mohlo viesť k ohrozeniu vývoja maloletých.

Minulú sériu stavala Markíza po prvýkrát modernejšie, primárne na medziľudských vzťahoch, pričom konflikty boli vyhrotené okrem agresie a vulgarizmov až do vyhrážania sa a došlo aj k fyzickému napadnutiu, po ktorom bol vylúčený súťažiaci. Nechýbali alkoholové excesy, televízia navyše zobrazovala scény so sexuálnym motívom a nahé telá farmárov.

​Markíze pritvrdenie na Farme prinieslo najvyššiu sledovanosť za posledné série a  navýšenie ziskov v televízii aj na webe. Televízii sa to vyplatilo, keď porušovanie zákona ju rovnako draho nevyšlo. RVR udelila Farme sankciu najnižšej sadzby 663 eur, navyše jednou spoločnou pokutou v tejto výške pokutovala Markízu za všetkých šesť vysielaní reality show.

Rada mohla vo viacerých smeroch zaviesť vážny precedens. Zákon o ochrane maloletých patrí medzi najčastejšie, ktorý televízie podľa RVR porušujú, len tento mesiac pokutu udelila viackrát. Mimo Farmy však sumou 663 eur pokutovala jedno vysielanie programu – či už filmu alebo seriálu. Pri reality show skoncentrovala do jednej sankcie šesť jej vysielaní.

Rada týmto otvorila priestor na ďalšie špekulácie ohľadom nekoncepčnosti jej pokutovania. Ak by totiž o niektorom z vysielaní rozhodovala až na ďalšom zasadnutí, pokutovala by ho ďalšou samostatnou sankciou a Markíza by musela za tie isté prehrešky platiť viac.

Navyše, pri opakovanom porušovaní zákona RVR sankcie navyšuje. Farme ich pritom za jej jedenásť sérií udelila už niekoľko, v minulosti ju naviac pokutovala oveľa tvrdšie. V roku 2012 za „zmes primitívností, vulgárností, alkoholizovania a nadávok“ v 2. sérii reality show udelila Rada Farme pokutu vo výške 10 000 eur. Pokutovala pritom len jedno vydanie a vysielanie jeho premiéry aj reprízy.

Vtedajší predseda RVR Miloš Mistrík dokonca otvoril diskusiu o zastavení vysielania Farmy pre extrémny obsah. Pri jednom z vydaní Rada dokonca rozhodla o povinnosti vysielať Farmu s piktogramom „18“ pre „vysokú mieru prezentovaných vulgárností a násilností, ako aj nenávisť a opovrhovanie medzi súťažiacimi“.

Súčasné otočenie prístupu RVR k reality show Farma je precedensom a referenčným bodom pre televízie, čo im na obrazovke bez citeľnej ujmy prejde. Už v minulosti to viackrát skúšali s programami s extrémnym obsahom, ktoré im viackrát priniesli vysokú sledovanosť. Na uzde televízie majú držať práve zákony a konzistentné sankcie.

Niečo na tej Mary je

RVR pritom v ochrane maloletých nie je zakaždým takto benevolentná. Iba vlani za rovnaké porušenie zákona oveľa dramatickejšie pokutovala vysielanie romantickej komédie Niečo na tej Mary je z roku 1998. Film, ktorý roky na Slovensku bežal s piktogramom „12“, získala od Markízy po rokoch konkurenčná JOJ, pričom RVR v roku 2019 rozhodla, že v jej vysielaní mal byť označený piktogramom „15“.

JOJ udelila za komédiu vysokú pokutu vo výške 16-tisíc eur, proti čomu sa televízia odvolala. Film následne opäť odvysielala s „12-tkou“, ako bežal roky predtým, Rada ju pokutovala za opakované porušenie zákona znova, a to zvýšenou sadzbou 24-tisíc eur. JOJ podala pre viaceré sankcie na RVR žaloby za diskriminačné konanie.

Farma na webe

Webového obsahu sa regulácie RVR netýkajú. V prípade Farmy Markíza incident s napadnutím súťažiaceho Rastislava Mojseja, ktorý viedol k vylúčeniu Mateja Jurkoviča, vo vysielaní na televíznych obrazovkách pre platnú legislatívu scenzurovala, na webe jeho plnú verziu promovala a odvysielala v relácii Farma Xtra.

Na webe ju Markíza uvádza bez informácie o vekovom obmedzení programu, sledovať ju mohli aj mladší diváci ako 12 rokov. Markíza po skončení série informovala, že táto časť webovej relácie dosiahla rekordných 611-tisíc zhliadnutí, čo prevýšilo aj čísla televíznej epizódy s incidentom z 5. novembra, ktorú sledovalo 482-tisíc divákov.

Oveľa opatrnejšie sa televízie v rámci online obsahu správajú pri jeho zverejňovaní na Youtube, kde dokážu generovať milióny zhliadnutí a ďalšie zisky navyše. Pre prísnu reguláciu sociálnej siete sa takmer žiadne extrémne zábery na najväčší videoserver nedostávajú.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.