Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
27.04.2020, 20:05

Audiovizuálny fond podporí kiná miliónom eur. O príspevok môže žiadať 46 kín na Slovensku

Podmienky podpory kinám i výrobe filmov zohľadnia ekonomický dosah pandémie.

Audiovizuálny fond podporí kiná miliónom eur. O príspevok môže žiadať 46 kín na Slovensku
Zdroj: Flickr

Audiovizuálny fond (AvF) prijal nové opatrenia v súvislosti s ekonomickým dosahom pandémie koronavírusu. V rámci finančnej podpory zohľadní situáciu prevádzkovateľov kín, filmovej distribúcie, ale aj oblasť podpory audiovizuálneho priemyslu.

Opatrenia, o ktorých píše AvF na webe, vychádzajú z predpokladu, že pri postupnom uvoľňovaní preventívnych reštriktívnych opatrení budú kiná pravdepodobne medzi poslednými, ktoré budú môcť otvoriť svoje priestory pre verejnosť.

Milión pre kiná

"Z týchto dôvodov fond s mimoriadnym zreteľom operatívne spracuje žiadosti prevádzkovateľov kín, ktoré splnili podmienky pre podporu návštevnosti na slovenské kinematografické diela, aby mohol v čo najkratšom termíne poskytnúť  46 kinám na Slovensku priamu finančnú podporu v celkovej sume takmer 600.000 eur,“ uviedol manažér komunikácie AvF Andrej Obuch.

Ďalšiu formu podpory predstavuje aktualizácia podmienok v prípade dotácií na  podporu technického vybavenia. "Kiná budú môcť požiadať o príspevok aj na technické vybavenie, ktoré budú aktuálne potrebovať po svojom znovuotvorení – napríklad dezinfekčné zariadenia, termokamery alebo iné vybavenie nevyhnutné podľa očakávaných usmernení Úradu verejného zdravotníctva,“ priblížil Obuch. V štruktúre podpornej činnosti na rok 2020 má fond pre tento program predbežne vyčlenených 400 tisíc eur.

Euro za európskeho diváka

V oblasti filmovej distribúcie AvF s cieľom zmieniť negatívne ekonomické dosahy pandémie zruší pre rok 2020 povinnosť distributérov odviesť fondu podiel z obchodného zhodnotenia podporených projektov. Ďalším systémovým krokom bude zníženie určeného podielu povinného spolufinancovania projektu žiadateľom na nevyhnutné minimum, a tiež rozšírenie princípu „euro na diváka“ okrem slovenskej kinematografickej tvorby aj na distribúciu európskych filmov.

Pri podpore produkcie audiovizuálnych diel predloží AvF po konzultácii s Úradom verejného zdravotníctva ministerke kultúry Natálii Milanovej (OĽaNO) návrh na výnimky z opatrení, ktoré by mohli byť aplikované pri nakrúcaní filmov.

V súčinnosti s ministerstvom pripraví tiež návrh na odôvodnené zníženie vstupného limitu pri žiadostiach o spätné dotácie na časť oprávnených nákladov. "Tak, aby sa o túto flexibilnú formu podpory mohli uchádzať aj menšie projekty. V súčasnosti je totiž minimálny rozpočet oprávneného projektu 300-tisíc, resp. 600-tisíc eur v prípade hraného televízneho seriálu,“ upozornil Obuch.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.