Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
28.04.2020, 17:00

Svetové filmové festivaly sa spojili. V koronakríze uskutočnia jedno spoločné online podujatie

Globálny filmový festival sa bude konať on-line na YouTube od 29. mája a potrvá desať dní.

Svetové filmové festivaly sa spojili. V koronakríze uskutočnia jedno spoločné online podujatie
Zdroj: Reuters

Viaceré svetové filmové festivaly - v Cannes, Benátkach, Toronte či nemecké Berlinale -, ktorých konanie ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, sa spojili a vytvorili Globálny filmový festival.

Bude sa konať on-line na platforme YouTube od 29. mája a potrvá desať dní, informovala spravodajská stanica BBC.

Finančné prostriedky, ktoré sa podarí vyzbierať prostredníctvom tejto akcie, sa venujú fondom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) určeným na boj s koronavírusom.

Do podujatia sa zapojí viac než 20 festivalov z celého sveta - okrem menovaných aj napríklad filmový festival Sundance alebo festivaly v Marrákeši, Jeruzaleme a Bombaji, a tiež festival v Karlových Varoch.

​Jane Rosenthal, spoluzakladateľka filmového festivalu Tribeca v New Yorku a iniciátorka tohto projektu, uviedla, že cieľom je počas pandémie inšpirovať a spojiť ľudí naprieč hranicami.

Podujatie bude zahŕňať celovečerné aj krátke filmy, dokumenty, hudobné filmy, komédie a rozhovory. Kompletný program bude zverejnený neskôr. Z finančných dôvodov i s ohľadom na autorské práva nebudú uvedené najnovšie filmy, ktoré sa mali objaviť na aktuálnom ročníku spomínaných filmových festivalov.

Zdroj: Reuters

​​V marci oznámili organizátori festivalu v Cannes jeho preloženie z mája na prelom júna a júla. Keďže kultúrne akcie sa nebudú môcť konať vo Francúzsku najmenej do polovice júla, zatiaľ nie je isté, či sa aktuálny 73. ročník vôbec uskutoční. Riaditeľ festivalu Pierre Lescure a umelecký riaditeľ Thierry Frémaux povedali, že sú "hrdí", že sa namiesto toho môžu zapojiť do on-line festivalu.

V súčasnosti to vyzerá tak, že modifikované verzie festivalov v Toronte, Benátkach a Londýne sa zrejme uskutočnia na jeseň. Berlinale sa konalo za sprísnených hygienických opatrení koncom februára.​

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.