Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
06.05.2020, 20:00

Televízie a filmoví či reklamní producenti chcú obnoviť výrobu. Štát žiadajú o výnimku pre umelcov

O výnimku z povinného nosenia rúšok žiadajú Úrad verejného zdravotníctva pre umelcov pri nakrúcaní.

Televízie a filmoví či reklamní producenti chcú obnoviť výrobu. Štát žiadajú o výnimku pre umelcov
Zdroj: Pixabay- Ilustračné

Bezpečnostné opatrenia prijímané so šírením koronavírusu pozastavili v audiovizuálnom priemysle nakrúcanie seriálov, filmov či rôznych zábavných šou alebo iných typov relácií.

S uvoľňovaním reštrikčných opatrení oslovujú zástupcovia  audiovizuálneho priemyslu a profesijné združenia spoločne s ministerstvom kultúry Úrad verejného zdravotníctva so žiadosťou o udelenie nevyhnutnej výnimky pri produkcii filmových a televíznych projektov.

Súčasné epidemiologické opatrenia zatiaľ neumožňujú opätovné spustenie tvorby. Signatári v žiadosti deklarujú, že sú pripravení obnoviť výrobu pri dodržiavaní prísnych hygienických podmienok a pravidiel bezpečného nakrúcania. Udelenie nevyhnutnej výnimky by sa týkalo "používania ochranných prostriedkov dýchacích ciest (rúšok) pre výkonných umelcov pri realizácii audiovizuálnych diel".

Obnovenie výroby je podľa zástupcov audiovízie jedným z nástrojov ako zmierniť ekonomický dopad na priemysel, ktorý aktuálne predstavuje výpadok vo výške cca 58 miliónov eur za rok 2020. "Zastavenie práce a príjmov sa od 10. marca fatálne dotklo celého radu profesií, z ktorých zásadnú časť tvoria SZČO (Analýza dopadu COVID-19 na audiovizuálny priemysel)," uvádzajú.

​Ako prvá zo slovenských televízií zatiaľ obnovuje internú výrobu RTVS. Od júna a v letných mesiacoch plánuje natáčať nové Záhady tela či Milujem Slovensko, pripravuje tiež prvú klapku novej vianočnej rozprávky. Komerčné televízie zatiaľ výrobu neobnovili. “Pozorne sledujeme postupné uvoľňovanie opatrení, možnosti nakrúcania však zatiaľ neobsahujú. Akonáhle nastane posun aj v tejto oblasti, budeme samozrejme o spúšťaní výroby verejnosť informovať”, uviedol Lukáš Kočišek, PR manažér televízie Markíza. Termín obnovenia výroby zatiaľ nemá stanovený ani televízia Joj.

Pod spoločnú žiadosť sa podpísali Asociácia nezávislých producentov, Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska, Asociácia slovenských kameramanov, Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenská filmová agentúra, Slovenská filmová a televízna akadémia a producenti v oblasti reklamy.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.