Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.05.2020, 07:15

Markíza s pokutou za Dva a pol chlapa, TA3 za chýbajúce titulky pre nepočujúcich

Rada pre vysielanie a retransmisiu pokutovala vysielateľov za porušenia zákona.

Markíza s pokutou za Dva a pol chlapa, TA3 za chýbajúce titulky pre nepočujúcich
Zdroj: TV Dajto

Rada pre vysielanie a retransmisiu udelila na stredajšom zasadnutí sankcie televíziám TA3, Markíza aj Joj. Pokuty opäť ukladala na najnižšej zákonom prípustnej úrovni z dôvodu ekonomických dôsledkov spôsobených šírením ochorenia Covid-19 na elektronické médiá.

Podobne chce postupovať počas celého trvania mimoriadneho obdobia, výnimkou budú len závažné porušenia zákona, informovala hovorkyňa Ivana Čaučíková. Rada však apeluje na vysielateľov, aby zvážili predovšetkým s ohľadom na maloletých divákov vhodnosť typu programov, do ktorých vkladajú sprievodné informácie súvisiace s koronavírusom, ktoré môžu medzi maloletými divákmi vyvolať paniku.

Najvyššiu pokutu vo výške 3319 eur Rada udelila televízii TA3 (vysielateľ C.E.N.) za to, že počas mesiacov júl až december 2019 nezabezpečil, aby bolo najmenej desať percent všetkých vysielaných programov sprevádzaných titulkami pre osoby so sluchovým postihnutím, alebo tlmočených do posunkovej reči nepočujúcich.

Pokutu 663 eur dostala televízia Dajto (vysielateľ Markíza - Slovakia) za porušenie zákona o ochrane maloletých pri viacerých odvysielaných epizódach seriálu Dva a pol chlapa. Seriál bol označený ako nevhodné pre maloletých divákov do 12 rokov, pričom pre expresívne a obscénne vyjadrovanie naplnil kritériá nevhodnosti pre maloletých do 15 rokov, kedy by však mohol byť odvysielaný až po 20:00. Rada zároveň zastavila dve správne konania vedené voči vysielateľovi v súvislosti s vysielaním programu Dva a pol chlapa.

Sankciu vo forme upozornenia na porušenia zákona udelila Rada televízii Joj (Mac TV) v súvislosti s vysielaním programu Na hrane v októbri minulého roka, ktorý naplnil definíciu politickej publicistiky, pričom podľa vtedy platnej licencie nebol v podieloch programových typov vyhradený žiaden podiel pre politickú publicistiku.

Správne konanie začal regulátor voči RTVS vo veci možného porušenia objektívnosti a nestrannosti spravodajských programov a politickopublicistických programov pri odvysielaní relácie O 5 minút 12 na Jednotke dňa 22. 3. 2020.

Správne konanie začala Rada tiež voči spoločnosti Ringier Axel Springer SK vo veci možného porušenia zákona v súvislosti s možným poskytovaním audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, na internetovej stránke https://video.azet.sk/embed/3005702 bez oznámenia údajov Rade. Zároveň uznala ako neopodstatnenú sťažnosť na vysielanie programu Ťažký týždeň s Janom Gorduličom - Volebný špeciál 2020, ktorý podľa sťažovateľa zasiahol do ľudskej dôstojnosti a ľudskosti.

Regulátor odňal na vlastnú žiadosť frekvenciu 107,0 MHz Bratislava vysielateľovi SITY Media, zastavil správne konanie vedené s vysielateľom Rádio Prešov a Rádio Bojnice vo veci žiadosti o zmenu licencie. Na základe žiadosti Asociácie rádií Slovenska tiež nebude až do odvolania od rozhlasových vysielateľov požadovať zasielanie štatistiky o odohraných slovenských hudobných dielach za kalendárny mesiac, a to ani spätne. Rada však zároveň žiada vysielateľov, aby aj napriek vyššie uvedenému opatreniu v súčasnej vážnej situácii dbali na plnenie povinností v čo najväčšej miere.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.