Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
12.05.2020, 11:00

Slovenskí herci môžu opäť nakrúcať. Hlavný hygienik im schválil výnimku

Seriálová výroba televízií sa tak po dvoch mesiacoch obnoví.

Slovenskí herci môžu opäť nakrúcať. Hlavný hygienik im schválil výnimku
Zdroj: TV Markíza

Priaznivý vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku postupne obnovuje fungovanie ekonomiky na Slovensku. Po otvorení ďalších prevádzok a poskytovateľov služieb sa môže obnoviť aj výroba v audiovizálnom priemysle.

Nakrúcanie seriálov, filmov či rôznych zábavných šou sa pred dvomi mesiacmi s prijatím epidemiologických opatrení zastavilo. Pre všetkých ľudí totiž platí povinnosť mať na verejnosti zakryté ústa a nos rúškom, šatkou alebo šálom, čo pri hereckej práci nie je možné.

Minulý týždeň oslovili zástupcovia  audiovizuálneho priemyslu a profesijné združenia Úrad verejného zdravotníctva so žiadosťou o udelenie výnimky z povinného používania rúšok pre hercov pri nakrúcaní. Signatári v žiadosti deklarovali, že sú pripravení obnoviť výrobu pri dodržiavaní prísnych hygienických podmienok a pravidiel bezpečného nakrúcania.

Hlavný hygienik im vyhovel a v pondelok 11. mája udelil umelcom pri nakrúcaní výnimku. Televízie a ďalší producenti a tvorcovia tak môžu obnoviť svoju seriálovú či filmovú výrobu.

„Výnimka sa pre uvedené osoby zavádza z dôvodu charakteru ich práce, aby neprichádzalo k znehodnoteniu produkcie audiovizuálneho diela a znižovaniu kvality podávania umeleckého výkonu,“ uviedol Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Podľa opatrenia Úradu verejného zdravotníctva však výroba však nemôže prebiehať za štandardných podmienok a producenti sú povinní dodržiavať viaceré obmedzenia:

  • Účinkujúci umelci budú musieť mať negatívny test na ochorenie Covid-19 nie staršie ako štyri dni, ktoré musia počas nakrúcania obnovať každých 14 dní.
  • Medzi umelcami a členmi výrobného štábu musí odstup aspoň dva metre, odstup nie je potrebné dodržať medzi umelcami navzájom.
  • Miesto nakrúcania musí byť pravidelne dezinfikované a ak ide o interiér, aj pravidelne vetrané. Pre všetkých musí byť zabezpečená dezinfekcia rúk.
  • Umelcom aj členom výrobného štábu musí byť pri vstupe meraná teplota.

Ako prvá už avizovala obnovenie výroby verejnorpávna RTVS, ktorá plánuje od júna okrem iného obnoviť nakrúcanie svojich zábavných relácií Milujem Slovensko či Záhady tela a tiež novej vianočnej rozprávky.

Podobné uvoľnenie opatrení pre umelcov prijali minulý týždeň aj v susednej Českej republike, kde ako prvá z televízií obnovuje nakrúcanie seriálov televízia Prima.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.