Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
14.05.2020, 14:00

Facebook zaplatí zamestnancom za spôsobenie psychickej ujmy

Odškodné dostanú moderátori obsahu.

Facebook zaplatí zamestnancom za spôsobenie psychickej ujmy
Zdroj: TechCrunch

Portál The Verge priniesol informáciu o odškodňovaní moderátorov facebookového obsahu. Skupina viac ako 11 tisíc súčasných aj bývalých zamestnancov sociálnej siete by mala dostať vyrovnanie za to, že Facebook nebol schopný ochrániť ich duševné zdravie.

Zuckerbergova firma na kalifornskom súde navrhla vyrovnanie vo výške 52 miliónov dolárov. Každý z účastníkov žaloby by mal dostať tisíc dolárov a nárok na ďalšie platby, ak by sa potvrdilo poškodenie psychiky. Suma by podľa vážnosti poruchy mohla dosahovať až 50 tisíc dolárov. Závisí to ale aj o toho, koľko zamestnancov bude mať dopady naozaj diagnostikované- čím ich bude viac, tým menej peňazí jednotlivec dostane.

Podľa návrhu súdu, má Facebook do budúcna zlepšiť pracovné podmienky moderátorov. Dopomôcť mu k tomu majú nástroje, ktoré by videá prehrali čienobiele, alebo by mali automaticky stlmievať zvuk. Ďalšou podmienkou je nárok na pravidelnú návštevu psychológa a ďalšiu odbornú pomoc. Účastníci konania teraz návrh posúdia, a pridajú prípadné pripomienky.

Tento spor začal ešte v roku 2018, kedy sa bývalá moderátorka obsahu na modrej sociálnej sieti sťažovala, že každodenné sledovanie videí so zábermi znásilnenia, samovrážd a vrážd u nej vyvolali posttraumatickú psychickú ujmu.

Minulý rok sa téme moderátorov facebook obsahu venoval redaktor The Verge Casey Newton, ktorý popisoval, že sú pod obrovským časovým tlakom, na posúdenie príspevku majú pol minúty a presnosť ich rozhodnutí o jednotlivých príspevkoch je meraná. Zarábajú pritom o pár desiatok dolárov viac, ako je minimálna mzda.  

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.