Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
16.05.2020, 16:40

Plošné nosenie rúšok nemá zmysel, tvrdí člen krízového štábu v Česku

Moderátorom v televíznej diskusii navrhol, aby si ich dali dole.

Plošné nosenie rúšok nemá zmysel, tvrdí člen krízového štábu v Česku
Zdroj: CNN Prima News / Roman Šmucler

Slovenská a Česká republika patria k najzarúškovanejším krajinám sveta. Nosenie rúšok na verejnosti sa stalo za posledné dva mesiace bežnou súčasťou nášho života. Pri odchode z domu už kontrolujeme, či sme si okrem kľúčov a mobilu nezabudli aj rúško.

O efektívnosti povinného nosenia rúšok na verejnosti diskutoval v rannom spravodajskom bloku Nový deň na českej stanici CNN Prima News stomatológ Roman Šmucler, ktorý je členom krízového štábu v Českej republike.

Na otázku moderátora Libora Boučka, kedy prestanú nosiť povinne rúška, odpovedal, že je to politická otázka. „My tu máme (v Česku) národné náboženstvo, kult rúška,“ zavtipkoval si.

Ako príklad uviedol, že je nezmyslom, aby mali pri diskusii v štúdiu na sebe rúška. „Ja som od vás tak ďaleko, že podľa všetkých vedcov na svete vás nemôžem nakaziť,“ povedal dvojici moderátorov Liborovi Boučkovi a Soni Porupkovej, ktorí sedeli v štúdiu na opačnom konci stola.

Zároveň uviedol, že je rovnako nezmyslom, aby mali moderátori sediaci vedľa seba na sebe rúška, keďže sú už premorení. Keď Bouček navrhol, aby si dali rúška dolu z tváre, všetci traja sa „odrúškovali“.

Nosenie rúšok nie je racionálne

Koniec povinného nosenia rúšok pre všetkých občanov vidí Šmucler až s koncom platnosti núdzového stavu v krajine, ten však zatiaľ nie je známy. V Českej republike sa hovorí o druhej polovici mája, ale tiež až o júni.

Podľa lekára je nosenie rúšok kultová záležitosť a z medicínskeho hľadiska nie je racionálna. „Nepoznám odborníka, ktorý by hovoril, že plošné nosenie rúšok má zmysel. Nikdy som však nepovedal, že máme rúška úplne zrušiť,“ hovorí. Ich používanie má podľa neho zmysel v MHD a v uzatvorených miestnostiach alebo pri návšteve starších ľudí a chorých. Tiež považuje za nezmyselné nosenie bavlnených rúšok pri 25-30 stupňoch. „Myslím si, že Česi sú opatrní a inteligentní ľudia, ktorí budú robiť všetko pre to, aby sa nenakazili, aj keď úmrtnosť pri nakazení je malá, len 1,6 promile.“

Šmucler upozornil, že hoci je počet nakazených a úmrtnosť v Českej republike na nízkej úrovni, malá premorenosť populácie môže spôsobiť výraznejší dopad prípadnej druhej vlny pandémie. Podľa neho však ani táto situácia nebude dramatická.

V Českej republike k dnešnému dňu evidujú 8406 infikovaných ľudí, 295 na ochorenie Covid-19 zomrelo. Na Slovensku je 1493 nakazených a doposiaľ evidujeme 28 úmrtí.

Pozrite si celú diskusiu s doktorom Šmuclerom:

V slovenských televíziách rovnako nosia moderátori pri vysielaní na tvárach rúška. Nos a ústa nemajú zakryté len moderátori spravodajskej televízie TA3, ak sú v štúdiu sami. Priekopníčkou nosenia rúšok na obrazovke bola moderátorka televízie Markíza Zlatica Švajdová Puškárová, ktorá ako prvá v požiadala premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby si v relácii nasadili rúška.

Bolo to ešte v čase, keď ich nosenie na Slovensku nebolo povinné. Jej prístup ocenil aj denník Financial Times s tým, že jej príklad tiež prispel k tomu, aby ľudia začali rúška nosiť v záujme ochrany zdravia. Uvidíme, kto na Slovensku teraz príde ako prvý s trendom skladania rúšok z tváre.

V uplynulom týždni už udelili hlavní hygienici v Česku a od pondelka aj na Slovensku výnimku pre hercov pri nakrúcaní. Televízie tak po dvojmesačnej prestávke opäť začínajú obnovovať výrobu seriálov a filmov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.