Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
21.05.2020, 15:05

Regulátor udelil viacero pokút. Sankciu dostal opäť film Päťdesiat odtieňov sivej

Rada udeľuje počas koronakrízy pokuty na najnižšej možnej úrovni.

Regulátor udelil viacero pokút. Sankciu dostal opäť film Päťdesiat odtieňov sivej
Zdroj: Päťdesiat odtieňov sivej

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila na stredajšom zasadnutí pokuty vysielateľom Rozhlas a televízia Slovenska, Markíza – Slovakia, C.E.N. či Mac TV.

Z dôvodu ekonomických dôsledkov spôsobených šírením ochorenia COVID-19 ukladala RVR na elektronické médiá pri porušení zákona sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni. Informovala o tom hovorkyňa RVR Ivana Čaučíková.

Pokutu 3319 eur udelila Rada televízii Markíza (vysielateľ Markíza - Slovakia) v súvislosti s tým, že viackrát v denných hodinách odvysielala upútavku na film Atomic Blonde, ktorá obsahovala výňatky z filmu znázorňujúce scény násilia.

Televízii Joj Plus (vysielateľ Mac TV) udelila pokutu 3319 eur v súvislosti s tým, že odvysielala viackrát upútavku na film Kuriér 2, ktorá obsahovala výňatky z filmu znázorňujúce scény násilia a označila ho ako nevhodný pre maloletých divákov do 12 rokov, napriek tomu, že mal byť klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov. 

Pokutu 663 eur udelila Rada televízii Joj a jej menšej stanici Plus za to, že odvysielali program Päťdesiat odtieňov sivej, ktorý označili ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, napriek tomu, že obsahoval obscénne vyjadrovanie, zobrazenie erotických pomôcok a scény spojené s prejavmi sexuality, pre ktoré mal byť klasifikovaný ako nevhodný pre maloletých do 18 rokov.

Za nesprávne označenie filmu už vysielateľ dostal pokutu 8000 eur v novembri v roku 2018. Vtedy odvysielala kinohit televízia Joj v hlavnom vysielacom čase o 20:35 a označila ho piktogramom "15". Ak by ho označila ako nevhodný pre divákov do 18 rokov, mohla by ho vysielať až po 22:00. V prípade, ktorý riešila Rada na svojom poslednom zasadnutí, ho televízie odvysielali až po 22:00 (TV Joj 8. 11 2019 o 22:40 a TV Plus 10. 11. 2019 o 22:50), ale nezmenili označenie nevhodnosti z 15 na 18 rokov. Pozornému oku sťažovateľa to neušlo a podal na Radu podnet, ktorá ho uznala za oprávnený.

Regulátor uložil pokutu 165 eur vysielateľovi Mac TV aj v súvislosti s tým, že nedoručil rade do 15 dní štatistiku o odvysielanom programe programovej služby obsahujúcu vyhodnotenie podielov programových typov. Televízii TA3 (vysielateľ C.E.N.) zase uložil pokutu 165 eur  za to, že odvysielal program, ktorý obsahoval prejav s početnými prvkami a výrazovými prostriedkami ruského jazyka, čím došlo k nesplneniu povinnosti vysielať na území Slovenskej republiky v štátnom jazyku.

Sankciu – upozornenie na porušenie zákona - udelil regulátor vysielateľovi Rozhlas a televízia Slovenska v súvislosti s tým, že počas niektorých mesiacov na programových službách Rádio Devín, Rádio Patria a Rádio Slovensko nevyhradil najmenej 35 percent z času vysielania hudobných diel vysielaniu slovenských hudobných diel.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.