Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
02.06.2020, 08:10

V RTVS bude audit. Hĺbkovú kontrolu potvrdil šéf NKÚ Mitrík

Najvyšší kontrolný úrad zaradí audit v RTVS do plánu na rok 2021.

V RTVS bude audit. Hĺbkovú kontrolu potvrdil šéf NKÚ Mitrík
Zdroj: TASR

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) pripravuje audit v RTVS, samotná realizácia má byť súčasťou plánu kontrolných akcií v roku 2021.

Šéf kontrolórov Karol Mitrík už o kontrole hovoril s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), rovnako sa stretol s členmi parlamentného výboru pre kultúru a médiá. „Na základe týchto rokovaní pripravuje NKÚ projekt kontrolnej akcie v RTVS, ktorá bude zameraná na preverenie rizikových zmlúv a zmluvných vzťahov v ostatných 2 - 3 rokoch. Zaradená bude do Plánu kontrolnej činnosti úradu pre rok 2021, pričom detailný harmonogram akcie bude stanovený v rámci detailného projektu kontroly,“ spresnil hovorca NKÚ Marek Papajčík.

Predseda parlamentu avizoval žiadosť o audit v RTVS na poslednom rokovaní Rady RTVS. Reagoval tým na výstupy parlamentného mediálneho výboru, ktorý 12. mája kritizoval neefektívne hospodárenie RTVS a poukázal na možnú cenzúru vo vysielaní.

Zodpovedným je podľa výboru nielen vedenie telerozhlasu, ale aj Rada RTVS ako orgán dohľadu. Predseda výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) preto avizoval predloženie návrhu uznesenia do pléna Národnej rady, že si Rada RTVS neplní svoje zákonné funkcie.

Rada odmietla závery výboru, považuje ich za tvrdenia bez relevantných dôkazov, ktoré majú povahu politického nátlaku ohrozujúceho nezávislosť verejnoprávneho média.

Kollár na rokovaní rady vyhlásil, že "nenechá kriminalizovať Radu RTVS“, kým obvinenia nepotvrdia závery kontroly NKÚ. Do výsledkov preverovania nechce pripustiť ani rokovanie o uzneseniach výboru v pléne zákonodarného zboru.

Kontrolu hospodárenia RTVS v rámci svojich kompetencií potvrdilo vo štvrtok 28. mája ministerstvo kultúry. Rezort vykonáva kontrolu finančného a vecného plnenia príspevku, ktorý RTVS dostáva v rámci zmluvy so štátom.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.