Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
18.06.2020, 10:40

Regulátor opäť uložil viacero pokút, rádiu Expres zamietol výnimku z kvót na slovenskú hudbu

Počas koronakrízy regulátor ukladá sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni.

Regulátor opäť uložil viacero pokút, rádiu Expres zamietol výnimku z kvót na slovenskú hudbu
Zdroj: TV JOJ

Rada pre vysielanie a retransmisiu na svojom stredajšom zasadnutí uložila viacero pokút. Z dôvodu ekonomických dôsledkov spôsobených šírením ochorenia COVID-19 na elektronické médiá ukladala pri porušení zákona sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni. Rada bude počas mimoriadneho obdobia, okrem výnimočných prípadov závažného porušenia zákona, takto postupovať aj naďalej.

Pokutu 3319 eur uložila televízii Joj (vysielateľ MAC TV) za porušenie ochrany maloletých v súvislosti s tým, že odvysielal programy, ktoré označil ako nevhodné pre maloletých divákov do 18 a 15 rokov, ktorým predchádzali programy, ktoré označil ako nevhodné pre maloletých divákov do sedem rokov. 

Sankcia sa týka filmu Santa je stále úchyl, ktorý televízia Joj odvysielala dňa 21. 12. 2019 o cca 22:42 hod. Program bol správne označený ako nevhodný pre divákov do 18 rokov, predchádzal mu však film Sám doma, ktorý bol označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 7 rokov. Tým došlo k porušeniu povinnosti zohľadniť vekovú vhodnosť programov pre maloletých a zabezpečiť ich časové zaradenie. Podľa vyhlášky ministerstva kultúry sa pred, počas alebo po odvysielaní programu označeného "7" nezaraďujú programy označené "15" alebo "18".

Rovnaká situácia nastala aj dňa 23. 12. 2019 o cca 22:49 hod., kedy televízia Joj odvysielala film Krampus: Choď do čerta!. Tento program bol označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 15 rokov, predchádzal mu opäť film Sám doma 2 označený ako nevhodný pre maloletých divákov do 7 rokov. 

Sankciu vo forme upozornenia na porušenie zákona dostalo Rádio Patria (vysielateľ RTVS) v súvislosti s tým, že 10. februára odvysielal reláciu Kronika a v rámci nej príspevok o prieskume volebných preferencií agentúry MVK. Príspevok informoval o výsledkoch prieskumov volebných preferencií v parlamentných voľbách 2020, neboli však zverejnené výsledky preferencií všetkých politických subjektov, ktoré vo voľbách kandidovali. Tým bola porušená objektívnosť a nestrannosť spravodajského programu. 

Pokuty vo výške 165 eur dostali vysielateia MAC TV a Západoslovenská televízia za to, že Rade nedoručili na jej vyžiadanie súvislý záznam vysielania programu. Novocentrum Nové Zámky dostalo za rovnaké pochybenie upozornenie na porušenie zákona.

Rada na zasadnutí zamietla žiadosť o udelenie výnimky z povinnosti vysielať stanovený podiel slovenských hudobných diel a nových slovenských hudobných diel rádiu Expres (vysielateľ D.Expres). Rada túto žiadosť vysielateľa zamietla prvý raz dňa 20. 12. 2016. Teraz sa prípad vrátil rozsudkom Krajského súdu v Bratislave späť na ďalšie konanie . 

Za neopodstatnené uznal regulátor 10 sťažností, medzi inými aj za nepoužívanie štátneho jazyka v relácii Krtko (Dvojka RTVS), nesprávne označenie filmov Taken – Posadnutý pomstou (TV Wau), 50 x a stále po prvý raz (TV Markíza) či Tajná misia (TV Markíza), za nedodržanie objektívosti a nestrannosti v politickej diskusii V politike (TA3) alebo porušenie ľudskej dôstojnosti odvysielaním upútaviek na film John Wick (TV Markíza).

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.