Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
24.06.2020, 13:40

Rektori univerzít odsudzujú Kollára: Plagiátorstvo je parazitovaním na akademickom systéme

V spoločnom vyhlásení sa dištancujú od plagiátorských praktík a bagatelizovanie problému predsedom parlamentu odsudzujú.

Boris Kollár
Zdroj: Youtube

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva. Vo svojej diplomovej práci, ktorú v roku 2015 obhájil na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici, kopíroval bez priznania zdroja aj z publikácie jeho školiteľa docenta Jozefa Minďaša, ktorý je rektorom skalickej vysokej školy. 

Kollár po medializácii priznal, že si zľahčil písanie práce diplomovky. "Nie je to pekné, priznávam to. Ale neznamená to, že som nemal prejsť k obhajobe práce," povedal na tlačovej konferencii. Bránil sa, že jeho zhoda s inými prácami je 24,45 percenta. "Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva," poznamenal Kollár.

​Ku kauze vydali stanovisko aj rektori výskumne a technicky orientovaných univerzít spolu s  predseda SAV. V spoločnom vyhlásení sa dištancujú od plagiátorských praktík a bagatelizovanie problému predsedom parlamentu odsudzujú.

"Plagiátorstvo je parazitovaním na akademickom systéme," píšu signatári Združenia V7 v stanovisku. Zároveň považujú tvrdenie, že "každý študent si svoje štúdium zľahčuje", za urážku študentov a dehonestovanie práce školiteľov.

Prečítajte si celé stanovisko:

Združenie V7 a SAV odsudzujú zľahčovanie plagiátorstva

Plagiátorstvo je parazitovaním na akademickom systéme. Zástupcovia združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) a predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) sa dištancujú od akýchkoľvek plagiátorských praktík a odsudzujú vyjadrenia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára, ktoré sa snažia problém plagiátorstva bagatelizovať.

Tvrdenie, že každý študent si svoje štúdium zľahčuje, je urážkou tisícov študentov, ktorí v týchto dňoch na našich univerzitách obhajujú svoje poctivo napísané kvalifikačné práce. Zároveň dehonestuje prácu školiteľov, ktorí sa snažia svojich študentov viesť k postupnému osvojovaniu si základných princípov vedy; oponentov, ktorí trávia hodiny podrobným štúdiom prác a písaním posudkov; a komisií, ktoré komplexne posudzujú spôsobilosť študentov.

Akademický titul nemá byť ozdobou, ktorou si politici či podnikatelia zvyšujú svoj sociálny status. Mal by byť výsledkom poctivej výskumníckej práce. Mal by byť deklaráciou odhodlania zasvätiť svoj život disciplinovanému mysleniu. Mal by byť znakom ochoty uprednostniť poctivé rozlišovanie empiricky overiteľných faktov od poloprávd, hoaxov či konšpirácií.

Plagiátorstvo je problém starý rovnako ako akadémia samotná, a vyskytuje sa aj na tých najkvalitnejších svetových univerzitách. Najlepším spôsobom ako plagiátorstvo minimalizovať je dôsledné a trpezlivé vysvetľovanie princípov akademickej práce. Spolu s tým potrebujeme zaujímať nekompromisný prístup k presadzovaniu akademickej etiky už na úrovni seminárnych prác a študentov viesť tak, aby písanie kvalifikačných prác nebolo len formalitou.

V7 a SAV týmto deklarujú odhodlanie ďalej zlepšovať interné procesy s cieľom predchádzať plagiátorstvu. Zároveň vyzývame politikov, ktorí sa plagiátorstva dopustili, aby problém nezľahčovali, a vyvodili príslušné konzekvencie.

Signatári:

Miroslav Fikar, rektor STU
Klaudia Halászová, rektorka SPU
Jozef Jandačka, rektor ŽU
Stanislav Kmeť, rektor TUKE
Jana Mojžišová, rektorka UVLF
Pavol Sovák, rektor UPJŠ
Pavol Šajgalík, predseda SAV
Marek Števček, rektor UK

Združenie V7 tvoria: Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.