Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
29.06.2020, 19:55

Koalícia chce rozšíriť vysielanie politickej reklamy v médiách. O kampane do komunálnych volieb

Novelou zákona by mohli politickú reklamu vysielať aj regionálne a lokálne médiá.

Koalícia chce rozšíriť vysielanie politickej reklamy v médiách. O kampane do komunálnych volieb
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Koaliční poslanci chcú, aby sa politická reklama mohla vysielať aj počas kampane volieb do orgánov územnej samosprávy. Navrhujú to v novele zákona o volebnej kampani, ktorú predložili do parlamentu.

Vysielací čas by mohli získať kandidáti na predsedu samosprávneho kraja, primátora mesta, starostu obce či mestskej časti a politická strana, ktorá v týchto voľbách podá kandidátnu listinu. Novelou by sa umožnilo aj vysielanie reklamy kandidátov na poslancov zastupiteľstiev.

Predkladatelia tvrdia, že regionálne a lokálne médiá nemôžu vysielať politickú reklamu, ktorá býva zhrnutím volebných programov a zámerov kandidátov.

Navrhujú preto, aby RTVS a iný vysielateľ s licenciou mohli vyhradiť najviac 20 hodín času na politickú reklamu v rozhlasovom vysielaní a najviac 20 hodín v televíznom vysielaní. "Pomerne veľký časový rozsah hodín je navrhnutý z dôvodu, že v komunálnych voľbách kandiduje vzhľadom na veľký počet obcí a miest aj veľký počet kandidátov," vysvetlili poslanci v dôvodovej správe.

Vysielateľ by tiež podľa navrhovanej legislatívy mohol vyhradiť vysielací čas na diskusné programy pre jednotlivých kandidátov vo voľbách do orgánov územnej samosprávy.

V takom prípade by mal povinnosť predložiť Rade pre vysielanie a retransmisiu projekt programu, a to 30 dní pred začiatkom vysielania.

Poslanci pripomínajú, že podobné princípy platia pri parlamentných či prezidentských voľbách a tiež pri voľbách do Európskeho parlamentu. Zákon by v prípade schválenia parlamentom mohol byť účinný od 1. januára 2021.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.