Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
30.06.2020, 15:00

India kvôli pohraničnej kríze zakázala desiatky čínskych aplikácií

Medzi nimi je aj populárna aplikácia TikTok či sociálna sieť WeChat.

India kvôli pohraničnej kríze zakázala desiatky čínskych aplikácií
Zdroj: Adweek

India zakázala 59 prevažne čínskych mobilných aplikácií vrátane TikToku firmy ByteDance a WeChatu spoločnosti Tencent. Ide zatiaľ o najdôraznejšou krok zameraný proti Číne v online priestore od doby, čo medzi oboma krajinami tento mesiac vypukla pohraničná kríza v oblasti Himalájí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Indické ministerstvo technológií vydalo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že zakázané aplikácie "škodia zvrchovanosti a celistvosti Indie, indickej obrane, bezpečnosti štátu i verejnému poriadku". Po tomto nariadení budú musieť firmy Google a Apple odstrániť spomínané aplikácie z indických verzií svojich mobilných obchodov.

Očakáva sa, že zákaz bude veľkou ranou pre takéto čínske firmy, ako je ByteDance, ktoré stavili na Indiu, ako jeden z najväčších trhov pre webové služby na svete. ByteDance, ktorá sídli v Pekingu, mala v pláne v Indii investovať miliardu dolárov. Medzi ďalšími zakázanými aplikáciami je prehliadač UC skupiny Alibaba alebo dve aplikácie firmy Xiaomi.

Čína a India majú spoločnú 3 500 kilometrov dlhú hranicu v oblasti Himalájí a vedú zdĺhavý územný spor v miestach, kde neexistuje obojstranne uznaná hraničná čiara.

V polovici júna konflikt v hornatej oblasti Ladakhu vyústil vo stret, pri ktorom zomrelo 20 indických vojakov. Podľa Indie mali straty na životoch obe strany, Peking však žiadne úmrtia oficiálne nepotvrdil. Išlo o prvý smrteľný stret medzi týmito ázijskými jadrovými mocnosťami za posledných 45 rokov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.