Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
16.07.2020, 11:15

Twitter čelí rozsiahlemu útoku. Hackeri napadli účty Obamu, Bezosa, Gatesa či Muska

Podvodníci ovládli účty mnohých známych a bohatých ľudí, ale aj politikov a celebrít.

Twitter čelí rozsiahlemu útoku. Hackeri napadli účty Obamu, Bezosa, Gatesa či Muska
Zdroj: Pixabay

Zatiaľ neznámi podvodníci napadli na Twitteri účty mnohých známych a bohatých ľudí, vrátane šéfov veľkých technologických firiem, ale aj politikov, celebrít a samotných firiem. V mene skutočných vlastníkov účtov hackeri tvrdili, že chcú pomôcť a že keď im niekto pošle 1000 dolárov, dostane za to dvojnásobok, teda 2000 USD. Platbu žiadali v bitcoinoch. Napadnutie účtov na sociálnych sieťach síce nie je neobvyklou záležitosťou, odborníkov však tentoraz prekvapil rozsah a spôsob, akým bol útok vykonaný.

Na napadnutých účtoch sa objavili falošné tweety, ktoré odmenu ponúkali po zaslaní sumy na anonymnú bitcoinovú adresu. Medzi napadnutými boli napríklad bývalý americký prezident Barack Obama, bývalý viceprezident a terajší uchádzač o demokratickú nomináciu na prezidenta Joe Biden, podnikateľ a politik Mike Bloomberg, šéf spoločnosti Amazon Jeff Bezos, spoluzakladateľa softvérovej spoločnosti Microsoft Bill Gates, šéf automobilky Tesla Elon Musk, investor Warren Buffett, rapper Kanye West a jeho manželka Kim Kardashian Westová, rovnako ako účty firiem Uber alebo Apple.

Twitter následne oznámil, že hackeri získali kontrolu nad prístupovými heslami niektorých zamestnancov, čo im umožnilo ovládnuť účty celebrít. "Odhalili sme aktivity, o ktorých si myslíme, že boli koordinovaným sociálno-inžinierskym útokom od ľudí, ktorí sa úspešne zamerali na niektorých našich zamestnancov s prístupom k interným systémom a nástrojom," oznámil potom Twitter.

Verejne dostupné záznamy blockchainu ukazujú, že podvodníci už dostali kryptomenu za viac ako 120-tisíc dolárov. Asi polovica obetí mala peniaze na bitcoinových burzách v USA, štvrtina v Európe a štvrtina v Ázii, uviedla agentúra Reuters.

Koordinácia útoku aj jeho prevedení ale podľa expertov vyvoláva otázky ohľadom zabezpečenia tejto platformy. Zvlášť pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA.

"Zdá sa, že to je zatiaľ najväčšie napadnutie hlavné platformy sociálnych médií," uviedol spoluzakladateľ firmy pre kybernetickú bezpečnosť CrowdStrike Dmitri Alperovitch. Bývalý riaditeľ spoločnosti Area 1 Security Oren Falkowitz dodal, že je jasné, že firma nerobí dosť pre to, aby sa sama chránila.

Dôvod napadnutia nebol okamžite jasný, ale jeho rozsah a šírka naznačujú, že sa neobmedzil na jednu službu. Niektoré falošné správy Twitter síce rýchlo odstránil, vzápätí sa ale objavili nové a potom ďalšie. Prevádzkovateľ siete teda pristúpil k mimoriadnemu opatreniu a niektoré z overených účtov odpojil a úplne vyradil z prevádzky. To znamená, že nikto, ani majiteľ, nemohol s účtom disponovať, ani si napríklad zmeniť heslo.

Zatiaľ nie je jasné, či sa útok dotkol všetkých overených účtov. Ak áno, malo by to obrovský vplyv na platformu a jej používateľov. Medzi overenými užívateľmi sú popri celebritách napríklad aj novinári, ale aj politici alebo celé vlády.

Bezos, Gates a Musk patria medzi desať najbohatších ľudí na svete. Na twitteri majú desiatky miliónov sledujúcich.

Twitter mal problémy s napadnutím účtov už skôr, ale nikdy nie v takom rozsahu a pri tak významným menách.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.