Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
26.08.2020, 18:10 Aktualizované dňa 28.08.2020 o 10:00

Regulátor pokutoval televízie. Sankcie ukladal na najnižšej zákonom prípustnej úrovni

Kvôli ekonomickým dopadom koronakrízy ukladal regulátor pokuty na najnižšej hranici.

Regulátor pokutoval televízie. Sankcie ukladal na najnižšej zákonom prípustnej úrovni
Zdroj: Pixabay

V stredu 26. augusta sa konalo zasadnutie Rady pre vysielanie a retransmisiu. Regulátor sa aj na svojom poslednom zasadnutí počas prázdnin zaoberal sťažnosťami divákov na možné porčenie zákona vo vysielaní televízií a rádií. Z dôvodu ekonomických dopadov spôsobených súčasnou koronakrízou aj tentoraz ukladala pri porušení zákona sankcie na najnižšej zákonom prípustnej úrovni.

Rada však apeluje na vysielateľov, aby zvážili predovšetkým s ohľadom na maloletých divákov vhodnosť typu programov, do ktorých vkladajú sprievodné informácie súvisiace s koronavírusom, ktoré môžu medzi maloletými divákmi vyvolať paniku.

Rada na zasadnutí uložila finančné pokuty viacerým televíziám. Informovala o nich hovorkyňa Rady pre vysielanie a retransmisiu Ivana Čaučíková.

Televízie pochybili v upútavkách

Verejnoprávneho vysielateľa Rada pokutovala 663 eurami za porušenie zákona pri vysielaní upútavok na seriál Kolonáda na Jednotke RTVS. Upútavky odvysielané štyrikrát počas 7. januára tohto roka neoznačil totožným grafickým symbolom ako samotný program vysielaný vo večernom prime time. Ďalších 165 eur udelila Rada programovej službe Dvojka za nedodanie požadovaného súvislého záznamu vysielania z 1. januára.

Vyššie pokuty uložila Rada komerčným televíziám. Sankciu 3 319 eur dostala menšia stanica Dajto patriaca skupine Markíza za to, že 28. decembra minulého roka odvysielala upútavky na programy Tokarev a Nezničiteľní 3, ktoré obsahovali scény znázorňujúce násilie.

Za rovnaký prehrešok v upútavkach na film Vojak 4: Pohyblivý cieľ pokutovala 3 319 eurami aj stanicu Plus patriacu do skupiny Joj. Stanici Plus uložila tiež pokutu 165 eur za nedodania súvislého záznamu vysielania filmu Matky Rebelky: Šťastné a veselé odvysielaného 20. decembra minulého roka.

Nezákonná podpora kandidáta na poslanca

Upozornenie na porušenie zákona dostali aj vysielatelia TV Lux a TV Mistral. Televízia Lux podľa Rady nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v programe Trnavská novéna. Televízia Mistral na začiatku tohto roka zase 11-krát odvysielala program Novoročný príhovor primátora, ktorý podporoval , kandidáta na post poslanca v parlamentných voľbách Viliama Záhorčáka. Príhovor naplnil definíciu politickej reklamy, čím televízia porušila zákaz jej vysielania.

Za neopodstatnené uznala Rada 17 sťažností, respektíve ich častí, jednu žiadosť považovala za nepreskúmateľnú.

Aktualizácia: "Sťažnosť diváka smerovala k multimodálnemu prístupu - titulky pre sluchovo postihnutých, ktoré podľa sťažovateľa neboli v súlade so zákonom," uviedla hovorkyňa. Rada nedisponovala spätným záznamom s multimodálnym prístupom z tohto programu a preto nemohla posúdiť kvalitu titulkov.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.