Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
08.09.2020, 08:00

Nemilosrdná jazda s mrazivým záverom. Na obrazovky mieri miniséria Herec režiséra Bebjaka

Dramatický príbeh sa odohráva začiatkom 50-tych rokov. Na jeseň ho uvedie RTVS.

Nemilosrdná jazda s mrazivým záverom. Na obrazovky mieri miniséria Herec režiséra Bebjaka
Zdroj: DNA Production

Ako „nemilosrdnú jazdu s mrazivým záverom“ popisujú prvé recenzie televíznu minisériu Herec, ktorú na jeseň uvedie RTVS. Presný termín zaradenia do programovej štruktúry zatiaľ televízia neupresnila.

Trojdielna dráma Herec sa odohráva v roku 1952, kedy vrcholili komunistické represie. „V tej dobe ŠTB využívala ľudí na to, aby kompromitovala osobnosti, ktoré boli v jej záujme,“ približuje režisér Peter Bebjak tému televíznej minisérie.

Na obrazovkách sa bude odvíjať príbeh Stanislava, talentovaného herca ochotníckeho divadla, ktorého snom je presadiť sa vo veľkom profesionálnom divadle a možno aj na filmovom plátne. Namiesto toho však musí nastúpiť ako údržbár na univerzitu.

Zdroj: D.N.A. production

​Kvôli svojej homosexualite sa stane návnadou Štátnej bezpečnosti pri kompromitovaní vplyvných osobností. Kapitán ŠTB ho nasadí na profesora matematiky, ktorého režim potrebuje získať na spoluprácu. Výmenou za spoluprácu dostáva Stanislav rolu v divadle.

„V roku 2020 je táto téma rovnako aktuálna, ako bola v roku 1953, kedy sa príbeh odohráva,“ hovorí režisér. „Zdá sa mi, ako by sme sa nepoučili z minulosti, a tým pádom si ju musíme stále pripomínať, aby sme videli, kedy ľudia zlyhávajú,“ dodáva.

Mnoho mladých ľudí sa v tej dobe muselo rovnako ako Stanislav rozhodnúť: buď sa totalitnému režimu postavia, alebo sa mu prispôsobia a budú sa na ňom dokonca aktívne podieľať.

Zdroj: D.N.A. production

​Voľba hlavnej postavy je ešte zložitejšia. Ako homosexuál musí skrývať svoju sexuálnu orientáciu, ktorá bola v tej dobe trestná. „Divákom priblížime príbeh antihrdinu, ktorý nie je čiernobiely. V konaní hlavnej postavy nachádzame motivácie, ktoré ju svojím spôsobom ospravedlňujú alebo robia jej činy pochopiteľnejšími, ľudskejšími,“ vysvetľuje režisér Bebjak.

V hlavných úlohách sa predstavia Jan Cina, Jenovéfa Boková, Emília Vášáryová či Adrian Jastraban. Seriál vznikol v produkcii spoločnosti D.N.A. (Správa, Trhlina, Za sklom), koproducentmi sú Česká televízia a RTVS.

Zdroj: D.N.A. production

Herec

 • Scenár: Petr Bok, Pavel Gotthard
 • Réžia: Peter Bebjak
 • Kamera: Martin Žiaran
 • Strih: Marek Kráľovský
 • Architekt: Juraj Kuchárek
 • Kostýmy: Ján Kocman
 • Hudba: Juraj Dobrakov
 • Výkonná producentka: Natália Rau Guzikiewiczová, D.N.A. Production
 • Producenti: Rasťo Šesták a Peter Bebjak, D.N.A. Production
 • Kreatívna producentka ČT: Kateřina Ondřejková
 • Hrajú: Jan Cina, Jenovéfa Boková, Emília Vášáryová, Martin Finger, Pavel Batěk, Adrian Jastraban, Jan Nedbal, Elizaveta Maximová a ďalší

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.