Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
28.09.2020, 09:25

Súd zablokoval zákaz distribúcie čínskej aplikácie TikTok v USA

Právny zástupca TikToku označil zákaz aplikácie v USA za "iracionálny".

TikTok
Zdroj: TASR/AP

Americký súd dočasne zablokoval nariadenia administratívy prezidenta Donalda Trumpa, ktoré zakazujú spoločnostiam Apple a Google ponúkať v Spojených štátoch stiahnutie čínskej aplikácie na zdieľanie krátkych videí TikTok . Informovala o tom agentúra Reuters. Zákaz mal nadobudnúť účinnosť v noci z nedele na pondelok. 

Súd však zatiaľ odmietol zablokovať ďalšie reštrikcie amerického ministerstva obchodu, ktoré majú vstúpiť do platnosti 12. novembra a ktoré podľa TikToku znemožnia používanie aplikácie v USA.

Trump ťaženie proti TikToku zdôvodňuje obavami, že čínske vlastníctvo firmy predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože čínska vláda tak podľa neho môže získavať informácie o amerických občanoch. Zachovanie aktivít aplikácie TikTok v USA podmienil Trump ich presunom do amerických rúk.

Majiteľom TikToku je čínska firma Bytedance. Tá pred týždňom uzavrela predbežnú dohodu s americkými podnikmi Oracle a Wal, ktorá má umožniť pokračovanie prevádzky aplikácie v USA. Teraz pokračujú rokovania, ktoré majú stanoviť podmienky dohody a rozptýliť pochybnosti zo strany Washingtonu a Pekingu, napísala agentúra Reuters.

​Právny zástupca TikToku pri nedeľňajšom súdnom vypočutí označil zákaz ponuky aplikácie na stiahnutie v USA za "iracionálny". "Aký dáva zmysel uvaliť dnes v noci tento zákaz, keď sa vedú rokovania, ktoré ho môžu urobiť zbytočným?" vyhlásil. Zákaz mal pôvodne nadobudnúť účinnosť už 20. septembra, americké ministerstvo obchodu ho však o týždeň odložilo, aby poskytlo na rokovania viac času.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.