Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
28.10.2020, 20:00

Charlie Hebdo opäť provokuje. Turecko protestuje voči nelichotivej karikatúre prezidenta Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne voči redakcii právne a diplomatické kroky.

Charlie Hebdo opäť provokuje. Turecko protestuje voči nelichotivej karikatúre prezidenta Erdogana
Zdroj: Charlie Hebdo

Turecko pohrozilo, že podnikne právne a diplomatické kroky kvôli karikatúre, ktorá zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikatúru dnes zverejnil na svojej titulke francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo.

Karikatúra zobrazuje Erdogana sediaceho v kresle s plechovkou nápoja v ruke a zdvíhajúceho islamský odev vedľa stojacej ženy. Karikatúru sprevádza nápis "S Erdoganom je v súkromí veľká zábava".

Zdroj: Charlie Hebdo

Erdogan v prejave k poslancom vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja označil redaktorov týždenníka za "darebákov". Redakcia na správu zatiaľ nereagovala.

"Napriek zastrašovaniu sa Francúzsko nikdy nevzdá svojich zásad a hodnôt, a to v prvom rade slobody slova a slobody tlače," uviedol k najnovšej kontroverzii s Tureckom hovorca francúzskej vlády Gabriel Attal.

"Podnikneme potrebné právne a diplomatické kroky proti tejto karikatúre," upozornila kancelária tureckého prezidenta, konkrétnejšiu podobu opatrení však neuviedla. Karikatúra podľa kancelárie prezrádza "nepriateľstvo (francúzskeho magazínu) voči Turkom a islamu". Prokuratúra v Ankare oznámila, že začne proti satirickému týždenníku vyšetrovanie.

Francúzsky vládny splnomocnenec pre boj proti rasizmu Frédéric Potier dnes uviedol, že podá žalobu na námestníka tureckého ministra kultúry Serdara Çama, ktorý na twitteri označil týždenník Charlie Hebdo za "podvodníkov".

Francúzsky týždenník v roku 2006 zverejnil niekoľko karikatúr proroka Mohameda. Satirické kresby časť moslimov považovala za rúhanie. Pre karikatúry v roku 2015 na redakciu týždenníka zaútočili islamskí teroristi, ktorí zabili 12 ľudí.

V utorok turecký prezident kvôli karikatúre, ktorá ho zobrazuje s turbanom v podobe bomby, zažaloval holandského poslanca Geerta Wildersa. Ten karikatúru zdieľal na twitteri a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident tiež kritizoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatúr zobrazujúcich proroka Mohameda. Erdogan dokonca kvôli týmto karikatúram vyzval Turkov na bojkot francúzskeho tovaru.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.