Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
04.11.2020, 16:15

Turecko pokutovalo sociálne siete. Miliónovú pokutu dostali Facebook, Twitter či YouTube

Turecký zákon vyžaduje, aby platformy vymenovali miestneho zástupcu, ktorý by bol úradom k dispozícii.

Turecko pokutovalo sociálne siete. Miliónovú pokutu dostali Facebook, Twitter či YouTube
Zdroj: TASR/Tony Avelar

Prevádzkovatelia sociálnych sietí, medzi nimi aj Facebook, Twitter alebo YouTube, dostali v Turecku pokutu desať miliónov lír (zhruba 1 milión eur) za porušovanie nového zákona o sociálnych sieťach. Uviedla to dnes agentúra Reuters.

Nový zákon schválený v júli umožňuje tureckým úradom mazať obsah na sociálnych sieťach, zatiaľ čo predtým len mohli blokovať prístup.

Zákon od majiteľov týchto platforiem tiež vyžaduje, aby vymenovali miestneho zástupcu, ktorý by bol úradom k dispozícii.

"Zahraničné spoločnosti pôsobiace v Turecku, ktoré denne oslovujú viac ako jeden milión ľudí, dostali informácie o pravidlách, ktoré musia dodržiavať. Po uplynutí prechodného obdobia sociálne siete, ktoré nevymenovali svojho zástupcu, teda Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube a TikTok, dostanú pokutu desať miliónov lír," uviedol námestník ministra dopravy a infraštruktúry Ömer Fatih Sayan.

Facebook podľa denníka Financial Times už skôr upozornil, že nové nariadenie nebude rešpektovať. Organizácia na ochranu ľudských práv jeho rozhodnutie vítajú, pretože nový zákon považujú za drakonický, podotýka Financial Times.

Ak firmy ani v budúcnosti nesplnia požiadavky zákona, čaká ich pokuta až 30 miliónov lír (vyše 3 miliónov eur), zákaz reklamy a 50-percentné zúženie pásma na päť mesiacov. Pokiaľ ani potom neuposlúchnu, zúži sa ich vysielacie pásmo o 90 percent, čo v podstate znemožní ich používanie.

Námestník Sayan uviedol, že ak firmy zákon splnia, obmedzenia budú zrušené a stáť bude vyžadovať len štvrtinu uloženej pokuty.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.