Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
15.11.2020, 18:45

Česká televízia prinesie počas Vianoc štyri nové rozprávky

Súčasťou sviatočného programu bude aj nová koprodukčná česko-slovenská rozprávka.

Česká televízia prinesie počas Vianoc štyri nové rozprávky
Zdroj: Česká televízia

Aj tento rok na Vianoce zvíťazí dobro nad zlom. Učiteľ Václav, v podaní Vojtu Kotka, v štedrovečernej rozprávke O vianočnej hviezde zistí, ako mocná je čistá a nesebecká láska. Tá je tiež hlavným motívom výpravného filmu Hodinárov učeň, ktorý Česká televízia uvedie premiérovo na Prvý sviatok vianočný. A je to tiež láska, ktorá zachráni celé kráľovstvo, a to v tretej vianočnej rozprávke O liečivej vode. Česká televízia pripravila aj tradičný darček pre nepočujúcich divákov, rozprávku Lúpežnícka balada.

"V tejto neľahkej a neistej dobe, v ktorej sa nachádzame, a ktorá pravdepodobne ešte nejakú dobu potrvá, na Vianoce znovu prinesieme našim divákom aj toľko očakávané nové vianočné rozprávky. Najmä tá štedrovečerná sa u nás stala tradíciou, ktorú si pravidelne nenechá ujsť viac ako 2,5 milióna divákov," hovorí generálny riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák a pokračuje: "Na Štedrý večer uvidia naši diváci premiéru príbehu O vianočnej hviezde, ktorý prepája ľudský svet , inšpirovaný obrázkami Josefa Ladu, s hviezdnym nebom plným unikátnych filmových efektov."

Režisérom štedrovečernej rozprávky O vianočnej hviezde je Karol Janák (LOVEnie, Dôverný nepriateľ, Cuky Luky Film). Rozprávka sa nakrúcala v podhorí Západných Tatier, kde filmári našli malebnú dedinu, v ktorej žije učiteľ Václav a kde sa objaví hviezda denníčka, ktorú na zem zrazila žiarlivá Proxima v podaní Ani Geislerovej.

Zdroj: Česká televízia

​Na Prvý sviatok vianočný uvedie Česká televízia výpravnú snímku Hodinárov učeň scenáristky a režisérky Jitky Rudolfovej (Zúfalci, Rozkoš). „Nakrútiť filmovú rozprávku je vždy výzva. Česko-slovenská kinematografia má totiž na svojom konte filmové skvosty a každá nová rozprávka sa tak logicky dostáva do konfrontácie s ich kvalitou,“ hovorí slovenská producentka filmu Zuzana Mistríková zo spoločnosti PubRes.

Originálny príbeh, vychádzajúci z klasickej rozprávky o boji dobra so zlom, mal v kinách premiéru pred rokom na jeseň. Na konte má Českého leva za najlepšiu hudbu a dve ocenenia Slnko v sieti za najlepšie kostýmy a najlepšie masky.

Zdroj: Česká televízia

​Už siedmykrát bude súčasťou sviatočného programu Českej televízie aj nová koprodukčná česko-slovenská rozprávka. „To najvzácnejšie v našom svete nemožno speňažiť“ je jedno z hlavných posolstiev rozprávky O liečivej vode. ​Nakrúcala sa v lete pri Vodnom kolovom Mlyne Tomášikovo, na Bojnickom zámku, hrade Červený kameň či zámku v Smoleniciach.

"Chceme, aby z rozprávania príbehu aj z celého filmového tvaru vyžarovala radosť a energia, no predovšetkým ľudskosť, pretože kráľovstvo vody odráža pozemský svet a bytosti v ňom pri všetkej dokonalosti majú svoje slabosti,“ uviedol režisér Ján Sebechlebský. V rozprávke vystupujú známe herecké osobnosti zo Slovenska i Česka. Diváci uvidia Dariju Pavlovičovú, Mariána Mitaša, Jakuba Spišáka, Attilu Mokosa, Zuzanu Kanócz, Juraja Hrčku či Juraja Kemku. Rozprávka vznikla v koprodukcii RTVS, TRIGON PRODUCTION a Českej televízie. Rozprávku uvedie na Vianoce aj Jednotka RTVS.

Zdroj: RTVS
Zdroj: RTVS
Zdroj: RTVS

​​Tradíciou Českej televízie je aj rozprávka v znakovom jazyku. V tej tohtoročnej - Lúpežníckej balade, sa v hereckých úlohách predstavia nepočujúci herci. Chýbať však nebudú skryté titulky ani dabing.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.