Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
18.11.2020, 10:55

Vláda Šalamúnových ostrovov chce odstaviť Facebook, opozícia sa búri

Šalamúnove ostrovy sa zrejme stanú štvrtou krajinou na svete, ktorá na svojom území zakáže Facebook.

Vláda Šalamúnových ostrovov chce odstaviť Facebook, opozícia sa búri
Zdroj: Adweek

Po Číne, Iráne a Severnej Kórei sa Šalamúnove ostrovy zrejme stanú štvrtou krajinou na svete, ktorá na svojom území zakáže Facebook. 

Podľa agentúry AFP vláda tohto tichomorského súostrovia vysvetlila, že takto chce zabrániť šíreniu urážlivých príspevkov na sociálnej sieti. Oponenti vlády však tento krok vnímajú skôr ako nástroj na rázne zastavenie vlny kritiky na adresu výkonnej moci.

Minister pre komunikáciu Peter Shanel Agovaka pre portál Solomon Times uviedol, že urážky na adresu ministrov či predsedu vlády, ich ohováranie a vyhrážanie sa vyvolávajú znepokojenie. Preto chce vláda zabrániť šíreniu takýchto príspevkov na sociálnych sieťach.

Zákaz má byť dočasný

Zatiaľ nie je známy termín implementácie tohto opatrenia, ktoré vláda schválila v pondelok a sľubuje, že bude len dočasné.

Hovorkyňa Facebooku pre agentúru Reuters uviedla, že táto americká spoločnosť sa snaží vládu Šalamúnových ostrovov presvedčiť, aby svoje rozhodnutie zmenila, lebo toto opatrenie bude mať dôsledky pre tisíce ľudí na Šalamúnových ostrovoch, ktorí využívajú služby Facebooku na kontakt s blízkymi a zapojenie sa do dôležitých diskusií v celom Tichomorí.

Facebook je na súostroví veľmi populárny - z celkového počtu 650.000 obyvateľov ho používa asi 120.000 ľudí. Aj vláda využíva túto platformu - obzvlášť teraz, v čase pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Prostredníctvom Facebooku sa ostrovanom často naživo prihovára premiér Manasseh Sogavare.

Ostrovné úrady upokojujú, že ich zámer v žiadnom prípade nie je útokom na slobodu prejavu alebo slobodu tlače.

Podľa opozície je však cieľom tohto zákazu znížiť dosah kritiky na adresu vlády a počet ľudí, ktorí sa o tom dozvedia. Vláda je totiž obviňovaná najmä z korupcie a zlého hospodárenia pri rozdeľovaní finančných prostriedkov určených na zvládnutie krízy vyvolanej chorobou COVID-19.

Koncom minulého roka bola vláda zasa kritizovaná za to, že prerušila vzťahy s Taiwanom, čo však vyvolalo pozitívnu reakciu Číny.

Podľa niektorých pozorovateľov je Čína aj za najnovším rozhodnutím ostrovnej vlády. Ide o dôkaz jej rastúceho vplyvu v Tichomorí. V samotnej Číne je sociálna sieť založená Markom Zuckerbergom zakázaná od roku 2009.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.