Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
20.11.2020, 21:15

Producent filmu Generál chce posunúť termín dokončenia. RTVS trvá na máji 2021

Filmový projekt o generálovi M. R. Štefánikovi sprevádzajú od začiatku výrazné problémy.

Producent filmu Generál chce posunúť termín dokončenia. RTVS trvá na máji 2021
Zdroj: FB Film Generál

Filmový projekt Generál o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sprevádzajú od začiatku problémy. Filmové dielo mapujúce osudy generála francúzskej armády a jedného zo zakladateľov Československej republiky malo pôvodne prísť do kín už vo februári 2019, televízna trojdielna miniséria mala mať premiéru v decembri toho istého roku.

Projekt už má však už tretieho režiséra a termín sa viackrát zmenil. RTVS mala ako koprodukčný partner prispieť na projekt sumou 1,2 milióna eur.

Režisérka Mariana Čengel Solčanská, ktorá bola aj spoluautorskou scenára, po nezhodách s producentom Milanom Stráňavom z projektu vycúvala. Novým režisérom sa stal Francúz Jérôme Cornuau, ktorý začal nakrúcať v lete 2018. Vzhľadom na predlžovanie realizácie a iné vopred dohodnuté záväzky francúzskeho režiséra prevzal neskôr režisérku taktovku Čech Jiří Chlumský.

Ďalším a podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka definitívne posledným akceptovateľným termínovým posunom dokončenia filmu Generál má byť máj 2021.

Producent Milan Stráňava má do 30. novembra predložiť aktualizovaný scenár i plán natáčania filmového diela a televíznej minisérie. Na základe stretnutia manažmentu RTVS so zástupcami producentskej spoločnosti JMB Film & TV Production to na piatkovom rokovaní Rady RTVS uviedol generálny riaditeľ verejnoprávneho média Jaroslav Rezník. Podľa riaditeľa sekcie programových služieb STV Antona Šulíka dá najbližší polrok definitívnu odpoveď, ako sa projekt ukončí.

Zdroj: RTVS

Producent žiada odklad kvôli pandémii

Obaja reagovali na citáty z listu producenta Milana Stráňavu, ktorými sa Rade RTVS sťažuje na to, že práve slovenské verejnoprávne médium nechce na rozdiel od iných koprodukčných partnerov schváliť dodatok zmluvy, ktorá predlžuje termín dokončenia do septembra 2021. Producent zároveň tvrdí, že má dostatok finančných prostriedkov na to, aby vo februári až máji 2021 dokončil potrebný počet filmových dní.

Rezník upozornil, že 12. novembra sa uskutočnilo stretnutie zástupcov všetkých zainteresovaných sekcií RTVS s producentom. "Pripomenuli sme, že platí dodatok, ktorý predlžuje termín dokončenia do mája 2021 s plánovaným odovzdaním filmového diela a televíznej minisérie v závere roka 2021," povedal. "Zopakovali sme, že sme ochotní flexibilne pristupovať k úhradám za dodané, i menšie časti diela, no nebudeme uhrádzať žiadne zálohové platby, pôjde len o plnenie za hotové veci," zdôraznil šéf RTVS.

Podľa Šulíka im producent vysvetľoval súčasnú prestávku v nakrúcaní tým, že sa mali realizovať scény v krajinách silne postihnutých pandémiou. "Takže teraz údajne rieši technické spracovanie, ktoré by malo nahradiť priame filmovanie v zamýšľaných lokalitách," ozrejmil.

Zdroj: FB Milana Ondríka

Šulík navrhuje polročnú šancu

Na otázku členov rady, či možno vôbec považovať prístup producenta za seriózny, Šulík poznamenal, že najbližší polrok dá na to jasnú odpoveď. "Podľa mojich informácií sa súčasnému režisérovi (Jiřímu Chlumskému) v máji 2021 končí zmluva a je viazaný iným projektom. Vtedy teda bude jasné, či a čo sa udialo. Takže by som vyzval na ešte polročnú trpezlivosť a polročnú šancu," uviedol.

Prostriedky na tento projekt však má RTVS alokované len do konca roka 2021. Zástupcovia RTVS deklarovali, že majú záujem o dokončenie projektu. Ak by sa tak nestalo, okrem umeleckej ujmy by to znamenalo pravdepodobne i súdne spory týkajúce sa použitia doteraz vyplatených verejných prostriedkov na dielo, respektíve ich vrátenia.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.