Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
27.11.2020, 10:10

Konzervatívnosť neznamená skostnatenosť, hovorí nový programový riaditeľ RTVS

Nový programový riaditeľ televíznej časti RTVS Anton Šulík v rozhovore hovorí aj o:

  • svojich prioritách a stratégii pri tvorbe programu,
  • financovaní verejnoprávneho vysielania a zmene koncesionárskych poplatkov,
  • vzťahoch s Radou RTVS a parlamentným výborom pre kultúru a médiá,
  • nových jesenných formátoch,
  • a tiež tom, čo chce robiť inak ako jeho predchodcovia.
Konzervatívnosť neznamená skostnatenosť, hovorí nový programový riaditeľ RTVS
Zdroj: RTVS / Anton Šulík

„RTVS stále považujem za jeden z najslobodnejších priestorov v audiovizuálnej tvorbe,“ hovorí Anton Šulík, ktorý nastúpil v auguste tohto roka na post programového riaditeľa televíznej časti RTVS. Rozprávali sme sa s ním o jeho prioritách a stratégii pri tvorbe programu, ale tiež o jeho pohľade na financovanie verejnoprávneho vysielania.

Prečo ste prijali ponuku pána Rezníka stať sa riaditeľom programovej časti STV?
Televíziu mám rád a vďaka otcovej práci herca som v nej prežil veľkú časť svojho detstva. Som rád, že teraz môžem tejto inštitúcii skutočne pomôcť svojou skúsenosťou a poznaním. Po oslovení pánom Rezníkom s ponukou na pozíciu programového riaditeľa RTVS sme mali tri spoločné rozhovory, kde sme si vydiskutovali vzájomné očakávania. Prekvapilo ma, že je naozaj dobrý manažér a stratég a presvedčilo ma to, že ma začal rešpektovať ako človeka, ktorý má iný názor.

Ponuku som prijal ako šancu na nové nastavenie a zlepšenie programovej ponuky pre dnešného diváka. RTVS stále považujem za jeden z najslobodnejších priestorov v audiovizuálnej tvorbe a chcem, aby sa zbavila politickej nálepky a začali sa skutočne riešiť jej problémy. Chcem vrátiť hrdosť ľuďom v RTVS, aby neboli vnímaní iba v pozícii vysielačov, ale aj tvorcov. Potrebujeme, aby externé prostredie vedelo, čo televízia potrebuje a čo jej môže ponúknuť.

Na poste pôsobíte od augusta tohto roka. Mali ste nejaké podmienky pri nástupe do funkcie?
Uvedomujem si vysoký stav zodpovednosti, ktorý vstupom do tejto funkcie preberám. Mojou prvou podmienkou pri nástupe do funkcie bolo spojenie s Českou televíziou. S pánom Milanom Krumlom z ČT máme pravidelné mesačné workshopy, kde si konfrontujeme naše kroky. Druhou podmienkou bolo, že som si potreboval k sebe zobrať človeka, ktorému absolútne dôverujem. Je to môj mladší brat Juraj, ktorý prišiel z reklamného prostredia, kde pôsobil viac ako 20 rokov. Spolu sme aj v televízii robili veľa programov a viem, že máme rovnaké rozmýšľanie a môžem sa naňho absolútne spoľahnúť. Vypracoval som koncepciu, ktorá vychádzala a nadväzovala na koncepciu Jaroslava Rezníka pri kandidovaní na post šéfa RTVS. Snažil som sa pokračovať v dobrom a fungujúcom a nanovo nastaviť veci, ktoré sa za jeho tri roky vo funkcii prirodzene javia inak.

Môžete byť konkrétnejší?
Týka sa to najmä plánovaného štvrtého okruhu a verejnoprávnej služby na Dvojke a Trojke. V tejto chvíli dôsledne analyzujeme efektivitu existujúcich vysielacích okruhov a rozmýšľame nad tým, či v tejto pandemickej situácii naše programové služby nevieme efektívnejšie realizovať na existujúcich troch televíznych okruhoch. Týka sa to najmä budúceho roku, keď oslavujeme výročie 65/95 (výročie začiatkov vysielania televízneho štúdia a rozhlasu, pozn. red.). Aj ten rok bude ešte stále poznačený pandémiou, predovšetkým v športe. Je to mimoriadne citlivá úvaha, pretože narušiť divácky návyk je rizikové, nehovoriac o následnej stabilizácii programových okruhov.

Aké sú vaše priority?
Je to detská tvorba, o ktorej si myslím, že je výrazne poddimenzovaná. Dokument je nastavený veľmi slušne, no hraná tvorba je už mierne prestarnutá a konzervatívna, potrebujeme ju obrodiť. Je dôležité zachytiť súčasné trendy toho, čo mladých ľudí zaujíma, a to nielen tematicky, ale aj spôsobom a formou. Aj preto je ďalšia z mojich priorít pritiahnuť do RTVS mladých ľudí. Dramatický tím sme už posilnili scenáristom Petrom Balkom.

Zdroj: RTVS / Anton Šulík

​Ako by ste zhodnotili súčasný stav v RTVS?
Gombík sme si začali zapínať zle už v roku 1993, keď sa rozdelilo Československo. Rozdelenie finančného krytia bolo 2 : 1 a za ten čas sme sa nikde neposunuli, stále sme v modeli poddimenzovaného financovania. Momentálne máme program na budúci rok postavený na 32 miliónov, ale v skutočnosti môžeme podľa vyjadrenia ministerky kultúry počítať so 17 miliónmi aj s vecným plnením. To je taká disproporcia, že ledva splníme verejnoprávnu službu. Keď si to rozdelíte na 365 dní a tri okruhy, je to náročné. Musíme tak pracovať s tým, čo máme, a byť tým, čím v skutočnosti sme. Personálne, tvorivo aj kreatívne.

Trojku spúšťala RTVS pred koncom minulého roka s tým, že je to lacný produkt a programovú štruktúru vyplní vysielaním vlastnej tvorby, prevažne z archívu. Vy teraz po necelom roku obraciate celú koncepciu.
Neobraciame. Išli by sme tou cestou, keby boli financie. Najmä pri výročí 65/95 a 100 rokov filmu by som bol všetkými desiatimi za. Lenže aj na vysielanie tvorby z archívu musíte platiť autorské práva, nie je to majetok RTVS. Televízne pondelky sa vyrábali 20 rokov, každý rok ich bolo okolo 40. Lenže koľko je z nich takých, že si ich pozriete aj teraz? Žijeme z nejakého spomienkového optimizmu, ale nie všetko môžeme vysielať tak, aby to diváka neobťažovalo. Česká klasika je už akvizícia, ktorú si musíme kupovať. S Trojkou atakujeme rozpočet na úrovni 1,2 milióna. V rozpočte to nie je zanedbateľná suma, ale čo to je pri rozdelení na 365 dní roka? Ak budú politici veľkorysí pri rozpočte, môžeme sa pohnúť ďalej. Znamená to zdvihnúť koncesie na 8,5 eura, čo je európske minimum, alebo ich zrušiť a rozumne nastaviť odštep zo štátneho rozpočtu.

Vy ste za ktorú alternatívu?
Je to politické rozhodnutie.

Je politicky priechodné, aby sa koncesionárske poplatky zvýšili o takmer 100 percent?
Žijeme v čase populizmu, ktorý nás ohlupuje a unavuje, ale hlavne neprináša novú kvalitu. Toto je mimo nás, my sme len rukojemníkmi politikov.

Aké máte vzťahy s mediálnym výborom? Aj v kontexte konfliktov, ku ktorým prichádza medzi šéfom RTVS a predsedom výboru.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.