Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
27.11.2020, 12:11

Trump prvýkrát od volieb odpovedal na otázky a hneď prišlo k roztržke: Ste iba ľahká váha

Vypätý okamih prišiel po tom, čo sa reportér Reuters Jeff Mason opýtal, či Trump uzná porážku, keď na ňu 14. decembra dá pečiatku zbor voliteľov.

Trump prvýkrát od volieb odpovedal na otázky a hneď prišlo k roztržke: Ste iba ľahká váha
Zdroj: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok večer prvýkrát po viac ako troch týždňoch odpovedal na otázky médií a ani jeho sviatočná tlačová konferencia sa nezaobišla bez ostrejších výrokov. Keď sa reportér agentúry Reuters po niekoľkýkrát dožadoval odpovede na svoju otázku, Trump ho zastavil so slovami: "Takto so mnou nehovorte." Novinárovi odkázal, že je amatér.

​Šéf Bieleho domu podľa amerických médií v Deň vďakyvzdania prijímal otázky prvýkrát od termínu prezidentských volieb, v ktorých podľa čiastočne potvrdených výsledkov zvíťazil kandidát Demokratickej strany Joe Biden. Vypätý okamih prišiel po tom, čo sa reportér Reuters Jeff Mason opýtal, či Trump uzná porážku, keď na ňu 14. decembra dá pečiatku zbor voliteľov.

"Bude to veľmi ťažké uznať," povedal prezident. Následne opakoval obvinenia o volebných podvodoch, pre ktoré nepredložil žiadne dôkazy, na otázku však neodpovedal. Jasná odpoveď neprišla, ani keď Mason otázku položil druhýkrát a tretíkrát, a reportér následne prezidentovi skočil do reči.

"Takto so mnou nehovorte, ste iba ľahká váha," reagoval Trump, zatiaľ čo sa Mason ospravedlňoval. "Takto so mnou nehovorte, som prezident Spojených štátov, takto s prezidentom nikdy nehovorte," pokračoval prezident, načo vyzval k slovu iného zástupcu médií.

Podobné konfrontácie nie sú pri tlačových konferenciách 45. prezidenta USA ničím výnimočným, Trump za štyri roky vo funkcii mnohokrát novinárov obvinil, že sú skorumpovaní, neslušní alebo že kladú "hnusné" otázky.

Zároveň to vo štvrtok nebolo prvýkrát, čo sa prezidentovým terčom stal spravodajca Reuters. V októbri Trump vyhlásil, že Mason je zločinec, pretože neinformuje o údajných zločinoch Bidena. O rok skôr ho pri spoločnom vystúpení s fínskym prezidentom vyzval, aby "nebol neslušný" a položil otázku aj zahraničnému štátnikovi.

Reportérka denníka The New York Times Maggie Habermanová v reakcii na nový incident Masona označila za najmenej neslušného reportéra vo Washingtone. "Ak nechce človek (Trump) na takéto otázky odpovedať počas sviatku, mohol prijať otázky kedykoľvek inokedy od 3. novembra," dodala.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.