Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.12.2020, 18:05

Dlho očakávaní Služobníci prichádzajú do slovenských kín už od 10. decembra

Príbeh mladých kňazov z totalitného Československa si diváci môžu pozrieť vo vybraných kinách.

Dlho očakávaní Služobníci prichádzajú do slovenských kín už od 10. decembra
Zdroj: Punkchart films

Dvakrát bola prichystaná premiéra a dvakrát bola aj zrušená. Distribúciu filmu Služobníci Ivana Ostrochovského zastavila v marci prvá vlna pandémie a náhradný novembrový termín zas zastavil lockdown krajiny. Keďže väčšina kín znovu otvára svoje brány, distribučná spoločnosť Filmtopia sa rozhodla priniesť dlho očakávanú snímku k divákom už od 10. decembra 2020.

Čierno-biela dráma Služobníci sa predstavili už na vyše tridsiatich festivaloch a na piatich svetadieloch, na konto si pripísali päť medzinárodných ocenení a jednu prestížnu domácu cenu. Domáce publikum si však na nový slovenský film muselo počkať až desať mesiacov od svetovej premiéry na jednej z najdôležitejších filmových udalostí sveta – Berlinale.

Zdroj: Punkchart films

Píše sa rok 1980. Michal a Juraj sú študenti kňazského seminára v totalitnom Československu. Vedenie fakulty sa zo strachu pred zatvorením školy snaží formovať seminaristov do podoby vyhovujúcej režimu. Každý z mladých bohoslovcov sa musí rozhodnúť, či podľahne pokušeniu a zvolí si ľahšiu cestu kolaborácie, alebo cestu svedomia a dostane sa tak pod drobnohľad cirkevného odboru Štátnej bezpečnosti.

„Chceli sme vyrozprávať príbeh z obdobia komunistickej totality, ktorá sa zmocňovala ľudských charakterov plíživou manipuláciou aj pomocou prísľubu pohodlnejšieho života. Veľká časť spoločnosti predstierala súhlas s režimom, aby sa tak stala pre režim neviditeľná, a tým aj nezraniteľná. Ak ste neboli členom neviditeľnej masy, riskovali ste konflikt s mocou, ktorá vyvolávala existenčný strach a paranoju, aby ovládla slobodnú vôľu ľudí. V tom sa nám zdal príbeh zrozumiteľný aj pre dnešnú dobu, keď sú ľudia strašení politickými stranami, médiami, intelektuálmi, kazateľmi a podliehajú neistote a strachu,“ povedal režisér Ivan Ostrochovský.

Príbeh mladých kňazov z totalitného Československa si diváci môžu pozrieť vo vybraných kinách v predpremiére už od 3. do 9. decembra 2020. Režisér Ivan Ostrochovský snímku osobne uvedie divákom 4. decembra o 20.10 h. v bratislavskom Kine Lumière, 7. decembra o 19.30 h. vo Filmovom klube pri Múzeu SNP v Banskej Bystrici, 8. decembra o 19.00 h. v Kine Iskra v Kežmarku a v deň distribučnej premiéry, 10. decembra zavíta do košického Kina Úsmev.

Služobníci (2020)

  • Réžia: Ivan Ostrochovský
  • Námet: Marek Leščák
  • Scenár: Rebecca Lenkiewicz, Marek Leščák, Ivan Ostrochovský
  • Kamera: Juraj Chlpík
  • Hrajú: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulčík, Tomáš Turek, Vladimír Zboroň, Martin Šulík, Vladimír Obšil, Zvonko Lakčević
  • Producenti: Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková
  • Produkcia: Punkchart films (SK), Point Film (RO), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), Negativ (CZ), Film and Music Entertainment (IE), Libra Film Productions (RO), Hai Hui Entertainment (RO), sentimentalfilm (SK)
  • Podpora: Audiovizuálny fond (SK), Eurimages (EU), CNC (RO), Státní fond kinematografie (CZ), Bratislavský samosprávny kraj (SK), Rumunská televízia (RO)

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.