Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
07.12.2020, 17:35

Herečka Helen Mirren: Divadelníkom v Británii hrozí pre pandémiu strata domova

Napriek uvoľneniu protipandemických opatrení si mnohé divadlá si nemôžu dovoliť hrať len pre obmedzený počet divákov.

Herečka Helen Mirren: Divadelníkom v Británii hrozí pre pandémiu strata domova
Zdroj: Reuters

Divadelníkom v Británii hrozí riziko, že v dôsledku pandémie nového koronavírusu prídu o strechu nad hlavou a zostanú bez domova. Povedala to v rozhovore pre tlačovú agentúru Press Association oscarová britská herečka a režisérka Helen Mirren.

Divadlá v Británii sa zavreli v marci počas prvej vlny pandémie COVID-19. Hoci sa odvtedy protipandemické opatrenia zmiernili, mnohé divadlá si nemôžu dovoliť opätovne otvoriť a hrať len pre obmedzený počet divákov. Niektoré z nich boli dokonca nútené svoje sály zatvoriť natrvalo.

Mnohí zamestnanci divadiel - od hercov až po kulisárov - tak zažívajú ťažké časy, keďže patria medzi samostatne zárobkove činné osoby a žijú "od platu k platu", priblížila Helen Mirren, ktorá získala Oscara za stvárnenie britskej panovníčky  Alžbety II. vo filme Kráľovná z roku 2006.

Ak nedostávajú pravidelný plat - čo je pre mnohých z nich v aktuálnom období realitou - hrozí im, že skončia na ulici, dodala. Ľudia pôsobiaci vo sfére umenia podľa nej "skutočne trpia". "Znepokojujúce je jednoducho to, že ľudia nebudú schopní zaplatiť nájom," varovala. "Musia platiť účty, prenájom a veľmi často nepatria medzi tých, ktorým sa podarilo našetriť si pre seba bezpečnostnú rezervu," ozrejmila situáciu mnohých umelcov a iných divadelných profesií 75-ročná herečka.

Britská vláda tento rok schválila pre ľudí pracujúcich v oblasti umenia finančný balík vo výške 1,57 miliardy libier (1,7 miliardy eur), ktorý im má pomôcť prekonať straty zapríčinené koronavírusovou krízou. Nezávislí umelci však často nie sú do týchto schém pomoci zahrnutí a preto sú nútení nájsť si novú prácu v iných odvetviach.

"Ľudia potrebujú finančnú a potravinovú pomoc," apelovala Mirrenová, ktorá v súčasnosti organizuje vianočnú zbierku jedla. Počas sviatočného obdobia v rámci tohto projektu rozdajú 200-tisíc porcií jedla pre ľudí bez domova a iné zraniteľné osoby.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.