Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
10.12.2020, 14:35

Rozpočet RTVS na rok 2021: škrtanie sa dotkne najmä televíznej výroby

Návrh rozpočtu 2021 sa spresní, ráta s nižšími príjmami a redukciou výroby.

Rozpočet RTVS na rok 2021: škrtanie sa dotkne najmä televíznej výroby
Zdroj: archív

Rada RTVS v stredu presunula schvaľovanie návrhu rozpočtu verejnoprávneho vysielateľa na rok 2021 do programu nasledujúceho rokovania rady – vo štvrtok 17. decembra. Členovia orgánu dohľadu, ktorý finančný plán schvaľujú, chcú v návrhu spresniť a doplniť aktualizované ekonomické východiská a s tým súvisiace spresnenie programového konceptu naviazaného na disponibilné prostriedky. S istotou však očakávajú, že vzhľadom na očakávané nižšie príjmy bude musieť prísť k redukcii výroby, najmä v televíznej časti vysielania.

V predloženom návrhu rozpočtu sa ráta s príjmami vo výške 144,8 milióna eur, čo je o 18,3 milióna eur menej oproti očakávanej skutočnosti za rok 2020. Ako objasnil člen dozornej komisie Martin Kabát, hlavným dôvodom poklesu príjmov je absencia kompenzácií za nižší výber úhrad tzv. koncesionárskych poplatkov, k poklesu ktorých dochádza v dôsledku zmenenej legislatívy a rozšírenia skupín oslobodených od platenia.

Výdavky na rok 2021 sú predbežne rozpočtované na 144,6 milióna eur, čo by malo znamenať pokles o 14,4 milióna eur. Výdavky sú plánované na tri televízne a deväť programových služieb. Škrtanie sa dotkne najmä televíznej výroby, podľa návrhu majú byť priame externé výdavky na výrobu o 5,5 milióna eur nižšie oproti očakávanej skutočnosti za rok 2020, pri rozhlasovej výrobe má byť redukcia výdavkov na výrobu miernejšia, ráta so znížením o 40 tisíc eur.

V súvislosti so spresnením finančného plánu požiadali členovia rady aj o doplnenie a vyšpecifikovanie programového konceptu na rok 2021, v televíznej časti sa má týkať okrem iného aj športového vysielania a celkovej perspektívy spustenia štvrtej programovej služby.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.