Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
12.01.2021, 09:30

Výsledok výzvy ministerstva kultúry je fiasko, myslí si Hudobná únia Slovenska

Podporených bolo necelých 270 žiadostí. Žiadatelia neboli schopní splniť podmienky.

Výsledok výzvy ministerstva kultúry je fiasko, myslí si Hudobná únia Slovenska
Zdroj: Instagram/boriscellar

Výsledok dotačnej výzvy, ktorou chcelo Ministerstvo kultúry SR na konci roka 2020 pomôcť ľuďom pracujúcim v kultúre, nemožno hodnotiť inak ako fiasko. Myslí si to Hudobná únia Slovenska, ktorá poukazuje na fakt, že avizovaná pomoc pre "tisíce" tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej štátnej pomoci, sa reálne pretavila do necelých 270 podporených žiadostí.

"Je zrejmé, že niečo sa neurobilo správne,“ konštatuje člen výboru únie Pavol Smolka. Pripomína, že viackrát po otvorení výzvy (23.11.) rezort kultúry upozorňovali na niekoľko rizík. "Napríklad na to, že nastavenie podmienok spôsobí, že veľká časť potenciálnych žiadateľov ich nebude môcť splniť a na dotáciu tak nebude mať nárok. Tiež sme komunikovali, že 10 dní je jednoducho krátky čas na podanie žiadostí,“ ozrejmil Smolka, ktorý potvrdil, že ku kreovaniu a konzultovaniu výzvy zástupcovia ľudí v kultúrno-kreatívnom priemysle prizvaní neboli. "Výsledok je ten, že opätovne prichádza pomoc neskoro, desať mesiacov od začiatku pandémie, a iba pre malú časť postihnutých,“ dodal Smolka.

Ministerstvo nerieši problémy kultúry s jej zástupcami

Zdôraznil, že na neadresnosti dotačných výziev sa pravdepodobne nič nezmení, ak ministerstvo nebude chcieť riešiť problémy ľudí z nezriaďovanej kultúry priamo s ich zástupcami, a najmä na rovnocennej - partnerskej úrovni. „Chybou je, že naše pripomienky berú ako kritiku, chybou je, že napriek snahe, ktorú im nechceme a nemôžeme uprieť, si nechcú uvedomiť, že doterajšie výsledky sú nedostatočné,“ komentoval Smolka postoj rezortu.

Dotačnú výzvu na pomoc ľuďom v technických a podporných profesiách v kultúrnom a kreatívnom priemysle spustilo MK 23. novembra. Výzva, ktorá bola otvorená do 3. decembra, mala pomôcť pracovníkom a pracovníčkam v kultúrno-kreatívnom priemysle, ktorí v dôsledku súbehu závislej činnosti a samostatne zárobkovej činnosti vypadli z predchádzajúcich dotačných schém pomoci.

Zdroj: Ministerstvo kultúry

Ministerka očakávala tisícky zájemcov

Ako zdôraznila ministerka, vo veľkom počte prípadov išlo o ľudí, ktorí v dôsledku pandémie úplne stratili príjem zo slobodného povolania, tvoriaci hlavnú časť príjmu a drobný príjem zo závislej činnosti im nepostačil na prežitie. V dôsledku súbehu však nemali nárok na finančnú pomoc štátu. V novembrovej výzve MK mali preto oprávnení žiadatelia možnosť získať za obdobie marec-september 2020 za každý mesiac 540 eur, teda celkovo 3780 eur.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na tlačovej konferencii pri spúšťaní výzvy uviedla, že očakáva tisícky záujemcov, po troch dňoch priznala, že je šokovaná malým počtom adresovaných žiadostí. Výsledky výzvy, počet schválených žiadostí, komunikovalo ministerstvo v piatok (8.1.), vyše mesiac po jej uzatvorení. Medzi úspešných žiadateľov prerozdelí 853-tisíc eur.

Ministerstvo tiež plánuje v najbližších týždňoch spustiť ďalšiu výzvu, ktorá bude určená pre občianske združenia, neziskové organizácie a nadácie dlhodobo vykonávajúce činnosť v sektore kultúry. Rezort pripomína, že do marca je aktuálna výzva, ktorú spustilo MK v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR a ktorá je určená pre firmy v kultúrno-kreatívnom priemysle, ako sú s. r. o., akciové či komanditné spoločnosti.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.