Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
21.01.2021, 09:55

Google uzavrel s francúzskymi vydavateľmi dohodu o autorských právach

Dohoda internetového gigantu o platbách za obsah na internete je prvou v Európe.

Google uzavrel s francúzskymi vydavateľmi  dohodu o autorských právach
Zdroj: Google

Alphabet, materská spoločnosť internetového vyhľadávača Google, a francúzski vydavatelia vo štvrtok oznámili, že uzavreli dohodu o autorských právach, ktorá je prvou v Európe.

Na základe tejto dohody podpíše americký technologický gigant všeobecný rámec platenia vydavateľom za obsah.
Google doteraz podpísal len individuálne dohody s niekoľkými médiami vrátane francúzskych denníkov Le Monde a Le Figaro.

Americký internetový gigant podpísal dohodu o platení autorských práv s lobistickým združením Alliance de la presse d'information générale (Apig), ktoré zastupuje francúzske celonárodné a regionálne denníky. Oznámenie prichádza po mesiacoch vyjednávania o tom, ako uplatňovať upravené pravidlá Európskej únie o autorských právach, ktoré vydavateľom umožňujú požadovať poplatok od internetových platforiem zobrazujúcich výňatky z ich správ.

"Alliance de la presse d'information générale a Google dnes oznamujú dohodu, ktorá sa týka platenia autorských práv na základe francúzskeho práva," stojí v spoločnom vyhlásení. Dohoda podľa nich uzatvára nemálo mesiacov rokovaní, ktorých priebeh stanovil protimonopolný úrad.

Dohoda "definuje rámec, v ktorom si Google s členmi Apig dojedná jednotlivé licencie", uvádzajú vo vyhlásení signatári. Pôjde o licenčné zmluvy, ktoré "pokryjú autorské práva a ďalej denníkom poskytnú prístup k News Showcase", čo je nástroj Googlu pre odmeňovanie vydavateľov správ.

Individuálny výpočet platieb

Podľa vyhlásenia sa platby vydavateľom budú vypočítavať individuálne "na základe kritérií, ako je napríklad prínos k politickým a všeobecným informáciám, objem denne vydaného materiálu alebo množstvo čitateľov na internete za mesiac".

Rokovania združenia Apig a Googlu sa tiahnu dlho. Francúzska tlač na konci roku 2019 obvinila spoločnosť Google, že obchádza práva súvisiace s autorským právom. Tieto obšírnejšie poňaté autorské práva vychádzajú zo smernice Európskej únie a ich cieľom je spravodlivejšie rozdelenie tržieb pôvodom z internetu v prospech vydavateľov novín a tlačových agentúr.

Akonáhle smernica začala platiť vo Francúzsku, Google sa rozhodol menej odkazovať na denníky, ktoré odmietali, aby internetový gigant ich obsah ďalej používal bezplatne, napísala agentúra AFP.

Francúzska tlač sa obrátila na protimonopolný úrad, ktorý vlani v apríli Googlu prikázal, aby "v dobrej viere" s vydavateľmi konal. Toto rozhodnutie neskôr potvrdil najvyšší odvolací súd v Paríži.

Vlani v novembri Google podpísal dohodu o autorských právach so šiestimi francúzskymi novinami a časopismi, okrem iného s denníkmi Le Monde a Le Figaro.

Toho istého mesiaca vystúpil proti dohode, ktorú Google ponúka francúzskym tlačeným médiám, český podnikateľ a majiteľ mediálnej skupiny CMI France Daniel Křetínský. Konštatoval vtedy, že podľa neho nie je spravodlivá, a preto ju nepodpíše. Křetínský vlastní niekoľko francúzskych titulov, ako je Elle, Marianne, Version Femina a Télé 7 Jours. Je tiež významným menšinovým akcionárom denníka Le Monde. Vyjadrenie Křetínského k dohode združenia Agip a Googlu zatiaľ médiá nepriniesli.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.