Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
03.02.2021, 14:10

Film Správa pozitívne hodnotia americké médiá. Predpovedajú mu Oscarový shortlist

Či sa Správa dostane do širšej nominácie na Oscara, sa dozvieme v utorok 9. februára.

Film Správa pozitívne hodnotia americké médiá. Predpovedajú mu Oscarový shortlist
Zdroj: DNA Production

Film Správa, za ktorým stojí spoločnosť DNA Production producenta Rasťa Šestáka a režiséra Petra Bebjaka, je slovenským nominantom na Oscara. O najprestížnejšie filmové ocenenie sa bude uchádzať v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. 

​V rámci prezentácie filmu v USA pripravila produkčná spoločnosť DNA premietania pre LA Times, Museum of Tolerance a magazín Deadline Hollywood. "Práve LA Times, čo je jeden z najčítanejších denníkov v USA, potvrdil, že v rámci screeningov tohtoročnej oscarovej sezóny bola Správa najúspešnejším a najsledovanejším titulom. Natoľko výrazné pozitívne reakcie sú dojímavým svedectvom o tom, aký význam a akú silu má posolstvo tohto príbehu," hovorí Tatiana Detlofson z americkej agentúry MEDIAPLAN PR.

Okrem médií na film mimoriadne pozitívne reagujú aj kritici, ktorí oceňujú výnimočne zvládnutú réžiu a poctivé stvárnenie dejín. "Významní hráči ako Variety, AwardsWatch alebo The Film Experience, ktorí zvyknú úspešne predikovať potenciál filmov, považujú film Správa za jedného z popredných uchádzačov o Oscarový shortlist." dodáva Tatiana Detlofson.

Magazín The Hollywood Reporter film označil za „mimoriadne kvalitne spracované dielo" a významný izraelský denník Ha'aretz tvrdí, že Správa by mala byť zaradená do zoznamu filmov o holokauste, ktoré rozhodne musíte vidieť.

Slovenská premiéra Správy sa odkladá

Slovenskú premiéru filmu tvorcovia plánovali na 28. januára, symbolicky k Medzinárodnému dňu pamiatok obetí holokaustu. Súčasná epidemiologická situácia na Slovensku to však neumožnila. Diváci v amerických kinách už Správu videli. Priniesla im ho renomovaná spoločnosť Samuel Goldwyn Films, ktorá ho premietla v stredu 27. januára v stredisku Simona Wiesenthala so sídlom v Los Angeles. Po skončení filmu nasledovala online debata s režisérom Bebjakom a predstaviteľom hlavnej úlohy Noëlom Czuczorom, ktorú moderoval držiteľ Oscara Richard Trank.

„Tento film človeka chytí za srdce, ale aj inšpiruje. Peter Bebjak dokázal citlivo prepojiť historickú presnosť s osobnou skúsenosťou ústredných postáv. Výsledkom je strhujúci a vizuálne invenčný zážitok. Noel Czuczor a Peter Ondrejička dokázali zachytiť fyzickú trýzeň života v koncentračnom tábore, nebezpečenstvo úteku a pocit trápenia, keď si uvedomili, že túto hroznú pravdu svet nie je pripravený prijať. Je pre nás cťou byť súčasťou tohto filmu,“ napísal Peter Goldwyn, prezident Samuel Goldwyn Films. 

"Ak sa jeden z najvýznamnejších ľudí v americkom filmovom priemysle o našom filme, režisérovi a hercoch vyjadruje s takým uznaním, je to pre nás nesmierne ocenenie a veľmi si to vážime. Rovnako ako to, že sa film Správa vďaka tejto spolupráci dostane do kín v celých USA. Niečo podobné je pre slovenskú kinematografiu absolútne jedinečné," povedal producent Rasťo Šesták, DNA Production. ​Okrem USA sa Správa bude premietať napríklad aj vo Veľkej Británii, Francúzsku alebo Japonsku, v tejto chvíli už v siedmich krajinách.

Či sa Správa dostane do širšej nominácie na Oscara, sa dozvieme v utorok 9. februára, kedy zverejní Americká filmová akadémia nominácie.

Rozhovor s tvorcami filmu – režisérom Petrom Bebjakom a producentom Rasťom Šestákom si môžete prečítať v magazíne Stratégie, ktoré sú práve v predaji.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.