Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
23.02.2021, 09:40

Facebook sa dohodol s austrálskou vládou, v krajine odblokuje spravodajský obsah

Facebook sa dohodol s vládou na viacerých zmenách a garanciách, ktoré riešia obavy.

Facebook sa dohodol s austrálskou vládou, v krajine odblokuje spravodajský obsah
Zdroj: Reuters

Facebook v utorok uviedol, že odblokuje spravodajský obsah v Austrálii po tom, čo sa dohodol s vládou na úprave nového zákona, ktorý požaduje od amerického koncernu, aby platil mediálnym spoločnostiam za obsah.

"Facebook oznámil vláde, že chce v najbližších dňoch obnoviť austrálske spravodajské stránky," uviedli v spoločnom vyhlásení austrálsky minister financií Josh Frydenberg a minister komunikácií Paul Fletcher. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že vláda prijme ďalšie dodatky k spornému zákonu, aby vyjasnila postavenie digitálnych platforiem a mediálnych firiem a vzťahy medzi nimi.

Facebook minulý týždeň v reakcii na zákon zablokoval zobrazovanie a zdieľanie spravodajského obsahu austrálskych médií. "Sme radi, že sme sa dokázali dohodnúť s austrálskou vládou," uviedol Facebook v príspevku na svojom oficiálnom blogu. Dodal, že sa dohodol s vládou na viacerých zmenách a garanciách, ktoré riešia obavy koncernu. Prístup na facebookové stránky lokálnych i svetových spravodajských serverov pre používateľov z Austrálie technologická spoločnosť obnoví v nasledujúcich dňoch, uviedol austrálsky minister financií Josh Frydenberg.

Facebook si za zablokovanie spravodajského obsahu v Austrálii vyslúžil ostrú kritiku médií, politikov i organizácií na ochranu ľudských práv. Vláda sa pritom dostala do sporu tiež s firmou Google, ktorá minulý mesiac hrozila, že v prípade schválenia nového zákona zablokuje v Austrálii svoj vyhľadávač. Následne však začala s austrálskymi mediálnymi spoločnosťami uzatvárať licenčné dohody o využívaní ich obsahu, a to v rámci svojej platformy News Showcase.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.