Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
23.02.2021, 16:35

Microsoft sa spojil s vydavateľmi v EÚ. Spolu presadzujú voči Googlu a Facebooku systém platieb za správy

Vydavatelia spravodajstva chcú byť spravodlivo odmeňovaní za používanie ich obsahu.

Microsoft sa spojil s vydavateľmi v EÚ. Spolu presadzujú voči Googlu a Facebooku systém platieb za správy
Zdroj: Microsoft

Spoločnosť Microsoft sa spojila s európskymi vydavateľmi v snahe spoločne presadiť systém, ktorý by zabezpečil, aby popredné technologické firmy platili za spravodajstvo. Dlhotrvajúca bitka o platby sa teraz vedie v Austrálii, kde chce vláda prinútiť giganty ako Google a Facebook, aby platili na spravodajstvo. Európski vydavatelia a Microsoft chcú v Európskej únii presadiť austrálsky arbitrážny mechanizmus, ktorý by zabezpečil, že technologické firmy budú spravodlivo odmeňovať vydavateľov spravodajstva za používanie ich obsahu.

Microsoft sa spojil so štyrmi európskymi vydavateľskými asociáciami - EMMA, ENPA, EPC a NME. Súčasné pravidlá autorského práva, ktoré nútia Google a ďalšie internetové platformy podpísať licenčnú dohodu s hudobníkmi, autormi a vydavateľmi správ, ak chcú použiť ich diela, podľa vydavateľov a Microsoftu nestačia. Rokovania s digitálnymi platformami podľa nich neprinášajú spravodlivé výsledky, pokiaľ nie sú podložené ďalšími regulačnými opatreniami zameranými na platformy s dominantnou trhovou silou.

"Vydavatelia tlače nemusia disponovať dostatočnou ekonomickou silou na vyjednanie spravodlivých a vyvážených dohôd s týmito technologickými spoločnosťami. Hrozilo by teda, že takéto rokovania nedopadnú úspešne, alebo že digitálne platformy radšej úplne opustia trh," uvádza sa vo vyhlásení.

​Spolupráca prichádza v čase, keď krajiny EÚ pracujú na prepracovaní pravidiel autorského práva, ktoré spravodajským spoločnostiam a vydavateľom umožní vyjednať platby od digitálnych platforiem za použitie ich obsahu na internete. Vydavatelia s Microsoftom navrhujú inšpirovať sa austrálskou legislatívou, ktorá má donútiť technologické platformy zdieľať príjmy so spravodajskými spoločnosťami a zahŕňa arbitrážny systém pre riešenie sporov ohľadom spravodlivej ceny správy.

"Táto iniciatíva je len ďalším logickým krokom," povedal viceprezident Microsoftu Casper Klynge. Upozornil, že Microsoft už zdieľa s vydavateľmi veľkú časť príjmov z Microsoft News.

Prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook minulý týždeň používateľom a mediálnym firmám v Austrálii zablokoval zdieľanie a prezeranie spravodajského obsahu. Spoločnosť tak urobila v reakcii na chystaný zákon, ktorý má technologické firmy prinútiť platiť austrálskym spravodajským spoločnostiam za využívanie ich obsahu. Na situáciu okamžite zareagovala Kanada, ktorá chystá podobný zákon ako Austrália a predstaviť ho chce v nadchádzajúcich mesiacoch. Ottawa sľúbila, že presadí zákon, na základe ktorého bude chcieť od Facebooku platby za obsah, a neustúpi ani v prípade, že sa Facebook zachová ako v Austrálii.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.