Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
24.02.2021, 20:35

Facebook investuje do médií miliardu dolárov

O platení za spravodajský obsah už Facebook rokuje s vydavateľmi správ v Nemecku a vo Francúzsku.

Facebook investuje do médií miliardu dolárov
Zdroj: Reuters

Spoločnosť Facebook sa dnes zaviazala, že počas troch rokov investuje do mediálneho priemyslu najmenej miliardu dolárov (zhruba 823 miliónov eur). Informovala o tom agentúra Reuters. Prevádzkovateľ sociálnej siete s tým prichádza niekoľko dní po tom, čo ukončil spor s austrálskou vládou o platení spravodajským firmám za využívanie ich obsahu. Spor medzi technologickými spoločnosťami a austrálskou vládou pozorne sledoval celý svet, ktorý sa chce postupom Canberry inšpirovať.

Facebook, ktorý zarába predovšetkým na reklame a ktorého čistý zisk len v minulom štvrtom štvrťroku predstavoval 11,22 miliardy dolárov, už do médií vlani vložil jednu miliardu dolárov. Vtedy sa firma spolu s ostatnými technologickými gigantmi dostala pod drobnohľad kvôli svojmu obchodnému modelu a šírenieudezinformácií na svojich stránkach.

Spoločnosť v utorok odblokovala ľuďom v Austrálii spravodajstvo, a ukončila tak doteraz nevídaný krok, za ktorý si vyslúžila ostrú kritiku. Facebook dúfal, že keď Austrálčanom znemožní zdieľať a prezerať spravodajský obsah na svojej rovnomennej sociálnej sieti, prinúti vládu k ústupkom ohľadom navrhovaného zákona, podľa ktorého by mali prevádzkovatelia internetových platforiem platiť austrálskym spravodajským firmám za využívanie ich obsahu.

Austrália až do pondelka tvrdila, že v pripravovanom zákone k žiadnym zmenám neprikročí, nakoniec sa na nich ale s Facebookom dohodla. Upravený návrh musia schváliť obe komory austrálskeho parlamentu, než sa z neho môže stať zákon.

Facebook uviedol, že o platení za spravodajský obsah aktívne rokuje s vydavateľmi správ v Nemecku a vo Francúzsku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.