Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
25.02.2021, 08:50

Austrália schválila zákon, ktorý donúti Facebook platiť médiám

Austrália je prvou krajinou, kde vláda stanovuje sadzby, aké majú technologickí giganti platiť médiám.

Austrália schválila zákon, ktorý donúti Facebook platiť médiám
Zdroj: Reuters

Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, ktorý donúti spoločnosti Google a Facebook platiť austrálskym mediálnym spoločnostiam za využívanie ich obsahu. Informuje o tom agentúra Reuters.

Minister financií Josh Frydenberg a minister pre komunikačné prostriedky Paul Fletcher uviedli, že po roku platnosti bude tento zákon preskúmaný. Nové predpisy podľa nich "zabezpečia, že mediálne spoločnosti budú spravodlivo odmeňované za obsah, ktorý vytvárajú, a pomôžu udržať v Austrálii žurnalistiku slúžiacu verejnému záujmu".

Reuters uvádza, že schválenie zákona, ktorý vznikol po dôkladnej analýze austrálskych regulačných úradov a troch rokoch verejných konzultácií, môže znamenať povzbudenie pre Britániu a Kanadu, pretože plánujú podobné predpisy. Na základe nového zákona sa Austrália stane prvou krajinou, kde vládny arbiter stanovuje sadzby, aké majú technologickí giganti platiť, ak vyjednávanie s jednotlivými mediálnymi spoločnosťami skončí neúspechom.

Frydenberg s Fletcherom uviedli, že austrálska vláda má radosť z toho, aký pokrok Google a Facebook urobili pri vyjednávaní obchodných podmienok s austrálskymi mediálnymi spoločnosti.

Facebook minulý týždeň kvôli sporom pri rokovaniach s austrálskou vládou zablokoval zdieľanie a prezeranie spravodajského obsahu na svojej platforme.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.