Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
14.03.2021, 17:05

Charlie Hebdo čelí kritike. Za titulku s britskou kráľovnou

Britská kráľovná Alžbeta II. na ňom kľačí na krku vojvodkyne Meghan.

Charlie Hebdo čelí kritike. Za titulku s britskou kráľovnou
Zdroj: Charlie Hebdo

Francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo čelí vlne pobúrených reakcií kvôli titulnej strane svojho nového vydania. Britská kráľovná Alžbeta II. na ňom kľačí na krku vojvodkyne Meghan podobným spôsobom, akým kľačal belošský policajt černochovi Georgeovi Floydovi krátko pred jeho smrťou vlani v máji.

Manželka princa Harryho nedávno v rozhovore pre televíziu CBS povedala, že v kráľovskej rodine sa pred narodením jej syna Archieho hovorilo o tom, "ako veľmi čiernu pokožku" bude dieťa mať. Kráľovnú však ani Meghan, ani Harry v tejto súvislosti nekritizovali.

Meghan Markle, ktorá po sobáši s Harrym získala titul vojvodkyňa zo Sussexu, však poznamenala, že jej pracovníci kráľovského dvora zakazovali opúšťať bydlisko, čo u nej viedlo k depresiám a myšlienkam na samovraždu. Princ Harry s manželkou vlani oznámili, že sa vzdávajú zodpovednosti v rámci kráľovskej rodiny.

Na titulnej strane aktuálneho vydania časopisu Charlie Hebdo nazvanom "Prečo Meghan odišla z Buckinghamu" vojvodkyňa, ktorá má na krku koleno rozzúrenej kráľovnej Alžbety II., hovorí: "Pretože som už nemohla dýchať."

Americký černoch George Floyd zomrel vlani v máji po tom, čo mu niekoľko minút kľačal na krku policajt, ​​hoci mu Floyd opakovane hovoril, že sa nemôže nadýchnuť. Jeho úmrtie vyvolalo silnú vlnu protestov proti policajnému násiliu a rasizmu v USA aj inde vo svete vrátane Francúzska.

Kritika na twitteri

Šéfka britskej analytickej spoločnosti zameranej na rasovú rovnosť karikatúru označila za "po všetkých stránkach zlú". "Toto neposúva hranice, nikoho nerozosmeje, ani nenapadá rasizmus. Tie problémy to znižuje a je to urážlivé, vo všetkých ohľadoch," napísala na twitteri. Nové vydanie na sociálnej sieti kritizoval rad ďalších skupín, akademikov i bežných používateľov.

Redakcia Charlie Hebdo bola v roku 2015 cieľom útoku radikálnych islamistov, ktorí zavraždili jedenásť ľudí, potom čo magazín zverejnil kontroverzný komiks, v ktorých vystupoval prorok islamu Mohamed. Vlani Charlie Hebdo karikatúry Mohameda vo svojom časopise uverejnil znova.

Francúzska spoločnosť kladie veľký dôraz na sekularizmus a Charlie Hebdo je podľa niektorých obyvateľov dôležitým symbolom odluky štátu a cirkvi. Viacero kritikov však tvrdí, že je obsah magazínu provokatívny a neberie ohľady na problémy, ktorým čelia príslušníci menšín.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.