Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
17.03.2021, 21:20

Parlament nepodporil vytvorenie Etickej komisie RTVS. Proti boli opozícia aj Sme rodina

Návrh novely zákona o RTVS do parlamentu predložil predseda mediálneho výboru Čekovský.

Parlament nepodporil vytvorenie Etickej komisie RTVS. Proti boli opozícia aj Sme rodina
Zdroj: Facebook Kristiána Čekovského

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) predložil do parlamentu novelu zákona o RTVS. Navrhoval v nej zriadenie nezávislej etickej komisie v telerozhlase, ktorá by prijímala stanoviská nielen k programu, ale aj k sporným rozhodnutiam manažmentu či pomáhala riešiť nezhody medzi zamestnancami a manažmentom. Návrh na vytvorenie Etickej komisie RTVS však neprešiel parlamentom, hoci predtým prešiel koaličnou radou a v rozprave v utorok 16. marca k nemu nemal nik okrem poslancov Smeru-SD žiadne pripomienky.

"Mrzí ma, že nielen opoziční, ale ani niektorí koaliční poslanci nepodporili väčšiu nezávislosť a ochranu novinárov v RTVS," skonštatoval Čekovský po výsledku hlasovania v pléne parlamentu. Zo 127 prítomných poslancov bolo za 62, proti 59, zdržali sa dvaja a štyria poslanci nehlasovali. Okrem opozície bol proti aj takmer celý klub Sme rodina.

RTVS rozhodnutie poslancov rešpektuje a pripomína, že etická komisia už v rámci RTVS pôsobí od roku 2011 a v prípade pochybností o nezávislosti a objektívnosti niektorých reportáží posudzuje tieto atribúty a vedeniu poskytuje svoje nezávislé závery. Rozdiel novej etickej komisie mal byť podľa Čekovského v jej nezávislosti, najmä od generálneho riaditeľa RTVS a od politikov. Väčšinu navrhovanej novej sedemčlennej komisie mali tvoriť ľudia, ktorí nepracujú, resp. nespolupracujú s RTVS. V prípade zistení o porušení etických a právnych noriem novinárskej práce vrátane zásahov do nezávislosti tvorby mala mať komisia kompetenciu posudzovať, či generálny riaditeľ a Rada RTVS prijali dostatočné kroky na nápravu stavu.

RTVS sa dištancuje sa od obmedzovania práce redaktorov

"Pre RTVS je prioritou, aby prinášala verejnosti kvalitné, objektívne a vyvážené vysielanie a zároveň si plnila všetky záväzky vyplývajúce zo štatútu verejnoprávneho média," uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová a deklarovala, že manažment sa snaží zabezpečiť pracovné prostredie a atmosféru, ktorá umožňuje všetkým redaktorom a spolupracovníkom slobodnú a nezávislú prácu na ich autorských príspevkoch a dištancuje sa od akéhokoľvek obmedzovania práce redaktorov a tvorivých pracovníkov RTVS.

​Predseda Rady RTVS Igor Gallo uviedol, že rade neprináleží sa vyjadrovať k výsledku hlasovania v parlamente. Pripomenul však, že sa orgán dohľadu témou etickej komisie zaoberal na jednom z predchádzajúcich rokovaní, pričom jeho členovia poukázali na to, že zmena zákona o verejnoprávnom vysielateľovi si aj v tomto prípade zaslúži širokú odbornú diskusiu. "Etická komisia na pôde RTVS už niekoľko rokov funguje obdobným spôsobom ako v okolitých krajinách. Je však možné zamyslieť sa nad zmenou jej kreovania tak, aby sa jej členmi mohli stať aj autority z externého prostredia," upozornil Gallo.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.