Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
11.04.2021, 09:12

Týždeň v médiách: Únik informácií z Facebooku a nepravdivý obsah o Covid-19. Ktoré české celebrity šíria palivo pre dezinformačné weby?

Šéf Českej televízie pod tlakom, ustojí svoje miesto?

Týždeň v médiách: Únik informácií z Facebooku a nepravdivý obsah o Covid-19. Ktoré české celebrity šíria palivo pre dezinformačné weby?
Zdroj: Facebook

Sociálne siete sú neutíchajúcou živnou pôdou pre šírení dezinformácií o Covid-19. Facebook sa stále nestačí na to, aby reagoval na vznikajúce účty, ktoré profitujú z konšpiračných teórií o Covid-19, napísal britský The Guardian. Britský Úrad pre investigatívnu žurnalistiku (The Bureau of Investigative Journalism) identifikoval viac ako 100 dezinformačných účtov, ktoré oslovujú len na Instagrame 6 miliónov ľudí, ktorým ponúkajú rôzne produkty "zdravej životosprávy", ktoré pomáhajú voči Covid-19. Tieto účty vznikli počas pandémie a len za posledné tri mesiace  mesiace narástol počet sledujúcich týchto účtov "zdravých doplnkov voči Covid-19" o jeden milión.

K šíreniu dezinformácií prispievajú aj známe osobnosti. Napríklad v Británii tieto pôsobia tieto účty v rámci pod Health Freedom for Humanity (HFFH). Výkonným riaditeľom a spoluzakladateľom tejto skupiny je Alec Zeck, 28-ročný kapitán americkej armády a hádzanár, ktorý sa zúčastnil aj na olympiáde. Len jeho účet sleduje 85-tisíc priaznivcov. Zeck im ponúka napríklad informáciu o spreji, ktorý dokáže zbaviť telo ťažkých kokov. 

Facebook tvrdí, že na zabránenie šíreniu dezinformácií, či manipulatívnych správ robí toho dosť. Podobnou témou je ochrana osobných údajov. Aj v tomto prípade sociálna sieť hovorí o tom, ako sa snaží v čo najväčšej miere chrániť súkromie svojich používateľov.

Facebooku unikli dáta viac ako pol miliardy používateľov. Aj telefónne číslo Marka Zuckerberga
Minulý týždeň sa napríklad opäť hovorilo o tom, ako Facebooku unikli informácie o viac ako 500 miliónoch používateľov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.