Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
16.04.2021, 08:35

Hra o tróny prepísala rekordy medzi televíznymi seriálmi

Počet jeho divákov môže dosahovať až jednu miliardu po celom svete.

Hra o tróny prepísala rekordy medzi televíznymi seriálmi
Zdroj: HBO

Americký seriál televízie HBO Hra o tróny si získal veľkú priazeň divákov, ale i kritikov. Jeho tvorcovia David Benioff a D. B. Weiss využili ako predlohu populárnu ságu Pieseň ľadu a ohňa spisovateľa Georga R. R. Martina, ktorý sa na seriáli tiež podieľal.

Prvý diel seriálu, ktorý dostal názov podľa prvej knihy v sérii, televízia HBO odvysielala 17. apríla 2011. Spolu vzniklo 73 dielov v ôsmich sériách, posledný sa vysielal 19. mája 2019. Natáčal sa v štúdiu v Belfaste a v iných lokalitách ako Malta, Chorvátsko, Španielsko, Grónsko a Maroko. Na Slovensku bol seriál vysielaný s jednodenným odstupom oproti svetovej premiére.

Dej Hry o tróny sa odohráva na fiktívnych kontinentoch Westeros a Essos mýtickej ríše, kde leta a zimy trvajú celé roky. Výpravný seriál, ktorý je plný krvi a sexu, rozpráva epický príbeh o pokrytectvo a zrade, ušľachtilosti a cti, dobývanie a triumfu. Pozostáva z mnohých prepojených dejových línií a sleduje členov rôznych šľachtických rodín počas občianskej vojny o Železný trón Siedmich kráľovstiev (Seven Kingdoms). 

Hlavnými postavami sú členovia rodov Stark, Lannister, Baratheon a Targaryenov, ktorí okrem mocenských bojov čelia tiež vonkajším hrozbám, medzi ktorými nechýbajú draci a prakticky nezničiteľné stvorenia z ďalekých severných oblastí sveta, ktoré dokážu oživiť mŕtvych.

Seriál má na konte rad prvenstviev

Seriál Game of Thrones prilákal rekordné množstvo divákov a získal si neobyčajne rozmanitý a aktívny medzinárodný fanklub. Seriál bol kritikmi veľmi dobre prijatý, ale časté používanie nahoty a násilia zapríčinilo aj viaceré negatívne recenzie.

Podľa serveru TorrentFreak je Hra o tróny od roku 2012 pirátsky najsťahovanejším seriálom v histórii a počet jeho divákov môže dosahovať až jednu miliardu po celom svete. Záverečný diel, ktorý však vyvolal rozporuplné reakcie, videlo v USA pri premiérovom vysielaní na stanici HBO alebo cez aplikácie HBO GO a HBO NOW 19,3 milióna divákov, čo je rekord celého seriálu.

Patrí aj k najdrahším seriálom vôbec, diely šiestej a siedmej série mali priemerný rozpočet okolo desať miliónov dolárov na epizódu a rozpočet celej ôsmej a zároveň záverečnej série seriálu sa vyšplhal až na 90 miliónov dolárov. Má najpočetnejšie herecké obsadenie v histórii HBO projektov. Hra o tróny je tiež seriál s najväčším počtom ocenení všetkých čias, okrem iného získal 59 televíznych cien Emmy.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.