Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
27.04.2021, 17:50

Nová dokumentárna séria Metropola predstaví zaujímavé miesta Bratislavy

Divákom v dvanástich častiach predstaví, čím je Bratislava výnimočná, z iného uhla pohľadu.

Nová dokumentárna séria Metropola predstaví zaujímavé miesta Bratislavy
Zdroj: RTVS

RTVS uvedie novú 12-dielnu dokumentárnu sériu Metropola. Odhalí v nej miesta a zákutia Bratislavy, ktoré sú bežnému obyvateľovi často neznáme alebo nedostupné. Cieľom je divákom predstaviť, čím je Bratislava výnimočná, ako aj nanovo objaviť miesta, či už verejného alebo privátneho priestoru.

Premiéra prvej časti Metropoly bude v sobotu 1. mája po 8.45 hod na Dvojke a následne v týždennej periodicite každú sobotu v rovnakom čase.

Zdroj: RTVS

„Dívame sa, ale nevidíme, lebo nevieme – tak by sa dal charakterizovať seriál o malých veciach slovenskej metropoly, ktoré neraz písali veľké dejiny. Je aj o tých, ktoré sa jej dejinami práve stávajú. Turistické spolky a ich erudovaní sprievodcovia sú zvláštnym, nedoceneným druhom osvety a edukácie. Vyťažujú historikov, či bádateľov, chcú ísť s nimi za hranicu „bedekerových“ extraktov. Isteže nemá zmysel trápiť prílišnými detailmi jednodňového návštevníka mesta, dať však tomuto bádaniu televízno-náučnú podobu už zmysel má,“ hovorí producent Metropoly Igor Noskovič.

Bratislava vyrástla na križovatke obchodu, klímy, histórie, politiky i svetonázorov a je typická spolužitím najrôznejších prvkov. Tvorcovia dokumentárnej série Metropola pátrajú po konceptoch - princípoch stavieb, námestí, parkov, záhrad a ulíc, ktoré vznikli v metropole Slovenska. Objasňujú dôvody, prečo ich obyvatelia v danom čase potrebovali a približujú, ako ľuďom slúžia dnes.

Zdroj: RTVS

​Dokumentárna séria odhaľuje aj dnešné prostredia, ich funkčnosť a zmysluplnosť pre náš každodenný život. V každej epizóde budú predstavené dve témy, ktoré sa vzájomne prelínajú. Ľudský rozmer prinesú aj vyjadrenia samotných obyvateľov. 

Na réžii sa podieľali traja režiséri – Jaroslav Vojtek, Lenka Moravčíková-Chovanec a Miriam Petráňová. „Séria rozpráva o stavbách a priestoroch Bratislavy z iného uhla pohľadu. Cez ich príbehy odhaľujeme nepoznanú históriu Bratislavy, ktorá ju tak zaraďuje do európskeho kontextu,“ hovorí jeden z režisérov Jaroslav Vojtek. Producentsky sériu pripravil a vyrobil Igor Noskovič s produkčnou spoločnosťou I.N.P. v koprodukcii s RTVS.

Zdroj: RTVS

Témy jednotlivých epizód:

 1. Hry osudu (História a súčasnosť Lamača, Slovenský národný archív)
 2. Vrstvenie času (Kaplnka svätého Jakuba, Cintorín Kozia brána)
 3. Cesty (Zimný prístav, Bratislavské pasáže)
 4. Priblížiť sa svetu (Obchodný dom Prior a hotel Kyjev na Kamennom námestí, Reduta - sídlo Slovenskej filharmónie) 
 5. Postavy zo záhrobia (Ondrejský cintorín a jeho osobnosti, tajomstvá Rohmerovho domu na Zámočníckej ulici) 
 6. Po stopách histórie (Bratislavská krížová cesta, Kalvária na Hlbokej, Horský park)
 7. Bývanie zvonku a zvnútra (Štvrť okolo Blumentálu, Bytové domy Unitas na Šancovej)
 8. Medzi mostami (Starý most a Most SNP, Historický šport v Prešporku)
 9. Hraničné značky (Hraničné kamene starého Prešporka, Tabuľky označujúce názvy ulíc)
 10. Kontrapunkty (Vily nad Bratislavou, Megasídlisko Petržalka)
 11. Zabudnuté priestory (Pálffyho palác a židovské geto, Funkcionalistický Avión)
 12. Oheň a voda (Nobelova továreň Dynamitka, Rieka Dunaj)
Zdroj: RTVS

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.