Sledujte nás na Instagrame

@strategie.skFacebook
29.04.2021, 15:50

Dedovizeň ukáže príbehy národnostných menšín na Slovensku i krajanov vo svete

Novú relácie bude uvádzať Jednotka RTVS od 3. mája.

Dedovizeň ukáže príbehy národnostných menšín na Slovensku i krajanov vo svete
Zdroj: RTVS / Svetlana Surová, moderátorka relácie Dedovizeň

Nová relácia Dedovizeň ukáže menšiny v úplne nových a zaujímavých súvislostiach. Známi i neznámi predstavitelia národnostných menšín pootvoria dvere do svojich životov, odkryjú pútavé príbehy a prinesú nový pohľad na všetko, s čím ich spájajú ich korene. Novú relácie bude uvádzať Jednotka RTVS od 3. mája.

Novou reláciou Dedovizeň budú divákov Jednotky každý pracovný deň od 3. mája sprevádzať vojvodinská Slovenka Svetlana Surová a rumunská Slovenka Adriana Fúriková.

„Pri práci na tejto relácii sa stretávam s ľuďmi s podobným, ba až rovnakým osudom ako je ten môj – s rozpolteným srdcom medzi dvomi domovinami a s rovnakými pochybnosťami. To najdôležitejšie ale je, že sa v nej spoločne dopátrame k odpovediam na otázky, ktoré pália naše vnútro,“ hovorí o novej skúsenosti moderátorka Svetlana Surová, narodená v slovenskej komunite v Novom Sade v Srbsku.

Zdroj: RTVS / Svetlana Surová, moderátorka relácie Dedovizeň

​V novej relácii si na rodnú Ukrajinu zaspomína herec Jevgenij Libezňuk, moderátorky navštívia aj prvú sólistku baletu SND Rominu Kołodziej, ktorá má korene v Poľsku, vyspovedajú „rusínskeho Karla Gotta“ Štefana Šteca, s herečkou Kamilou Mitrášovou alias Veronkou z filmu Loli paradička sa porozprávajú o vzťahoch medzi Rómami a Nerómami. 

Relácia však nebude mapovať len príbehy na Slovensku. Štáb bude nakrúcať aj v Maďarsku, Srbsku, Poľsku, Nemecku, Chorvátsku či Rumunsku, odkiaľ sa divákom prihovorí moderátorka známa aj ako finalistka tretej série šou Zem spieva Adriana Fúriková.

„Táto relácia je vyvrcholenie mojej 15-ročnej práce, ktorá sa týka podpory slovenskej komunity v Rumunsku. V minulosti som mala možnosť predstaviť moju komunitu v rámci krátkych rozhovorov v rumunskej televízii, no moderovať v slovenčine celú reláciu pre slovenského diváka je pre mňa nielen záväzkom, ale aj veľkou výzvou,“ priznáva moderátorka Adriana.

Zdroj: RTVS / Adriana Fúriková

"RTVS ako verejnoprávny vysielateľ myslí na národnostné menšiny a neustále pre tieto skupiny našich divákov a poslucháčov rozširuje svoje vysielanie. Som rád, že nová relácia Dedovizeň predstaví známe i neznáme osobnosti, ktoré sa k svojej národnosti hrdo hlásia, či už u nás na Slovensku alebo vo svete a ukáže ich pestrý život všetkým Slovákom," hovorí generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Dedovizeň nájdu diváci na obrazovkách Jednotky od 3. mája každý pracovný deň popoludní o 14.00 h. 

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.